فیلم پولانسکی اسکار فرانسه را به حاشیه برد

استعفای دسته جمعی هیات مدیره آکادمی فیلم فرانسه
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۶:۵۲

هیات نظارت بر آکادمی سزار، که معادل اسکار برای سینمای فرانسه محسوب می‌شود، اعلام کرد پس از مراسم اهدای جوایز سزار که ۲۸ فوریه برگزار می‌شود، استعفا خواهد کرد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از ایندیپندنت، انتظار می‌رود در نتیجه تصمیم هیات نظارت بر آکادمی سزار برای استعفای دسته‌جمعی، آلن ترزیان تهیه‌کننده فرانسوی که هم ریاست آکادمی سزار و هم انجمن حمایت از سینما را بر عهده دارد، نیز استعفا کند.

دیگر اعضایی که استعفا می‌کنند شامل دانیل تامپسون، فیلیپ لابور، مارگارت مِنِگو و ژیل ژاکوب رییس پیشین جشنواره کن هستند.

خبر شوک‌آور استعفای 21 عضو انجمن حمایت از سینما که سازمان ناظر بر آکادمی سزار است به دنبال نامزد شدن فیلم پولانسکی در 12 بخش از جوایز سزار مطرح شده است.

سزار در این دوره علاوه بر حمایت از فیلم «یک افسر و یک جاسوس» پولانسکی، برای نادیده گرفتن شخصیت‌هایی چون کلر دنی کارگردان و ویرجین دسپنتس نویسنده در یکی از رویدادهای اخیر این آکادمی، به شدت با سرزنش روبه رو شد.

این تصمیم چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که آکادمی سزار قول دارد مدل عملیاتی و رهبری این مجموعه را با کمک یک واسطه اصلاح کند.

در بیانیه هیات مدیره اعلام شده این اقدام را به احترام همه کسانی انجام می‌دهد که در سال 2019 به سینمای فرانسه شکل دادند و قصد دارد تا آرامش و اطمینان را برای این که جشن سینما یک جشن باقی بماند، حفظ کند.


در هفته‌های اخیر جوایز سزار با فشار فزاینده‌ای مبنی‌ بر تحریم روبه رو شده است. بسیاری از مدیران صنعت سینما از فقدان برابری جنسیتی، تنوع و شفافیت در بدنه رای‌دهندگان سزار و نیز خودِ آکادمی شکایت داشتند.

طوماری برای تغییر اساسی در این جوایز در روزنامه لوموند فرانسه منتشر شد که با امضای 400 چهره سینمای فرانسه امضا شده بود و بازیگرانی چون عمر سای و لئا سیدو، سعید بن سعید تهیه کننده و کارگردان‌هایی چون میشل هازاناویسوس، اریک تولدانو، ژاک اودریار، آرنو دپلشن و اولیویه ناکاشه آن را امضا کرده بودند.

امضا کنندگان این طومار اعتقاد داشتند دیگر مراسم جوایز سینمایی از جمله بافتا و جوایز فیلم اروپا خیلی دموکراتیک‌تر هستند زیرا اعضا می‌توانند اعضای هیات مدیره خود را انتخاب کنند.

در این طومار آمده: "آکادمی سزار 4700 عضو دارد اما به عنوان عضو، ما نمی‌توانیم درباره عملکرد آکادمی نقشی داشته باشیم."

گرچه صحبتی درباره نامزدی رومن پولانسکی از سوی هیات مدیره آکادمی مطرح نشده اما از سوی 4313 عضوی که در انتخاب نقش داشتند، تاکید می‌شود که باید از جوان‌ترها استقبال شود، اعضا تنوع بیشتر داشته باشند و زنان نقش بیشتری در آن داشته باشند.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...