در موسسه هنر آمریکا از دنزل واشنگتن تجلیل به عمل آمد

یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۷:۹

در مراسمی که در موسسه هنر آمریکا برگزار شد از دنزل واشینگتن بازیگر سرشناس تجلیل به عمل آمد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از نیویورک تایمز، در مراسمی که در مؤسسه فیلم آمریکا برگزار شد با اهدای جایزه یک عمر دستاورد هنری از دنزل واشینگتن تقدیر شد.

بازیگر برنده اسکار که 64 ساله است در این مراسم ضمن این که تاکید کرد به حرفه‌اش افتخار می‌کند، از همسرش تجلیل کرد و گفت بدون او هرگز آنچه هست نمی‌بود.


در این مراسم چهره‌های مختلف هنری از واشینگتن تقدیر کردند که جولیا رابرتز از جمله آنها بود. وی در فیلم 1993 «پرونده پلیکان» در کنار این بازیگر نقش‌آفرینی کرده بود.

رابرتز گفت: "درباره کار کردن با دنزل باید بگویم کمتر چیزی را شبیه آن دیده‌ام. انگار داشتم در خیالاتم کار می‌کردم. وی در عین حال از زندگی خصوصی واشینگتن نیز تجلیل کرد و خطاب به این بازیگر گفت: آنچه بیش از همه در خاطرم مانده است نوع رابطه شما با فرزندانتان است و همه ارزشی که برای خانواده فراتر از هر چیز دیگر قائل هستید."

اوا دوورنی کارگردان سیاهپوست از واشینگتن هم به عنوان شخصیتی که نماد سیاهپوستان است یاد کرد و گفت: "پیش از حضور او روی صحنه سالها چنین شخصیتی نداشتیم و واشینگتن پرچم سیدنی پواتیه را دوباره بلند کرد."

فرانسیس مک دورماند که در کنار واشینگتن در «مکبث» ساخته جوئل کوئن بازی خواهد کرد، مورگان فریمن و سیسیلی تایسون از دیگر مهمانانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

در توصیف تأثیرگذاری این بازیگر در هنر سینما، مایکل بی. جوردن و چادویک بوزمن از تأثیر واشینگتن بر ساخته شدن فیلمی چون «پلنگ سیاه» صحبت کردند.

آنتوان فوکوآ و جودی فاستر بازیگر-کارگردان نیز از دیگر چهره‌هایی بودند که در مراسم حضور داشتند.

فوکوآ کارگردان فیلم «روز تعلیم» واشینگتن را با محمدعلی کلی مقایسه کرد و جودی فاستر درباره او گفت: "او بازی‌های بزرگی روی پرده دارد، اما در زندگی از این هم بزرگ‌تر است. شما وقتی به چشم‌های او نگاه می‌کنید می‌خواهید همان‌قدر بزرگ شوید."

ماهرشالا علی تنها بازیگر سیاهپوست دیگری که دو اسکار برده نیز با لحنی شاعرانه از واشینگتن یاد کرد و از تأثیر او بر حرفه‌اش و دیگر جوانان سیاهپوست سخن گفت.

اسپایک لی نیز از نقش‌آفرینی واشینگتن در نقش مالکوم ایکس یاد کرد که به خاطر آن سال 1993 نامزدی اسکار بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد. وی در سخنرانی خود از این گفت که چطور یک سال پیش از ایفای این نقش، وی خودش را برای آن آماده و به تمامی خودش را وقف تصویری کرد که باید از نماد حقوق مدنی روی پرده می‌برد.


واشینگتن که چهل و هفتمین دریافت‌کننده جایزه مؤسسه فیلم آمریکا است، تا کنون 2 بار جایزه اسکار را برای فیلم‌های «افتخار» (1989) و «روز تعلیم» (2001) به‌ دست آورده است و همچنین برای فیلم‌های «آزادی را فریاد کن»، «مالکوم ایکس»، «توفان»، «پرواز»، «حصارها» و «رومن جی. ایزراییل، وکیل دادگستری» نیز نامزد جایزه اسکار شده است.

واشینگتن که با مجموعه تلویزیونی «خیابان جای دیگر» محصول ان‌بی‌سی به شهرت رسید در فیلم‌های برجسته‌ای چون «تایتان ها را به یادآور»، «مناظره‌کنندگان بزرگ»، «گنگستر آمریکایی»، «نفوذی» و «هفت دلاور» نیز بازی کرده است.

نخستین تجربه کارگردانی واشینگتن به فیلم «آنتوان فیشر» در سال 2002 برمی‌گردد. وی فیلم‌های «مناظره کنندگان بزرگ» و «حصارها» را نیز کارگردانی و در آنها بازی کرده است.

منبع : فیلم نگاه
  • سارا جوادی
  • |
  • یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۰
  • |
  • ۰
  • |
  • ۱۳۵
  • |
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...