درد بی درمان تنهایی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۴

با این که کماکان «بوتیک» (1382) با فاصله بهترین فیلم نعمت‌الله است و به زعم من (یکی از بهترین های سینمای بعد از انقلاب)، اما آثار بعدی او از «بی پولی» (1387) تا «رگ خواب» همواره در سطح متعارفی از مقبولیت قرار داشته اند. با این فرض «بوتیک» را اگر کنار بگذاریم (چرا که گویی فوران پتانسیل سالهای پیش از ورود او به عرصه حرفه ای سینماست)؛ دیگر فیلم های او از کارنامه ای بدون افت و خیز چندان محسوس همواره قابل دیدن و لذت بردن و گاه حتی همانند «بی پولی» و «رگ خواب»، بسیار دوست داشتنی هم بوده اند.


«رگ خواب» یکی از بهترین کارگردانی های سینمای سالهای اخیر را دارد که چندان با سلیقه داوران در زمان جشنواره مطابقت نیافت با این حال اما از سوی بسیاری از تماشاگران و منتقدان با واکنش مثبت روبه رو شد. فیلم از شخصیت پردازی بسیار محکمی برخوردار است، یک سو دختری شکست خورده که در رویای سرمستی از عشق شکستی به مراتب بدتر را تجربه می کند و در سوی دیگر مردی خوش سیما، جاه طلب که به راحتی می تواند عشق را قربانی منفعت کند. چرخش شخصیت ها اگر چه در موقعیت های دراماتیک داستان فیلم به شکلی غیرمنتظره و تاثیرگذار تدارک دیده شده اند اما هیچ یک غیرقابل پذیرش نیستند، چرا که فیلمنامه دقیق «رگ خواب» از جزئیاتی برخوردار است که با ارجاع ذهنی به آنها این تغییر های به ظاهر ناگهانی قابل قبول می نمایند. چرا که در آن لحظه تماشاگر در می یابد این واکنش های غیرمنتظره ی تاثیرگذار، نه واکنشی آنی که در واقع بدیهی ترین واکنشی است که از آن شخصیت می شود انتظار داشت؛ شخصیتی که از ابتدا همان گونه بوده و تنها تصورات ما بوده اند که چنین تصویری را شکل داده اند.


«رگ خواب» فیلمی است لطیف و عاشقانه درباره دردِ بی درمان تنهایی که هر یک از ما به نوعی دچار آن هستیم. یکی از بهترین های سینمای ایران که نباید تماشای آن را از دست داد. بی آن که به سبک افخمی-فراستی بخواهم داوران را به نابینایی متهم کنم! معتقدم «رگ خواب» یکی از بهترین کارگردانی های سینمای ایران را دارد. عدم توجه داوران در زمان جشنواره به این فیلم و یا نمونه های دیگر بیش از آن که تابع دلایل فضایی جناب افخمی باشد؛ باید آن را حاصل ساختار غلط و مهمتر از آن سیاست زدگی ما در همه زمینه ها به حساب آورد.


فیلم در برخی صحنه ها چنان اجراهای زیبا و هوشمندانه ای دارد که بی تعارف نعمت الله را می توان صاحب یکی از ناب ترین قریحه های سینمایی در ایران محسوب کرد. لیلا حاتمی مثل همیشه در نقش دختران شکننده و آسیب پذیر فوق العاده جذاب و دوست داشتنی است.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...