لیدی گاگا

Lady Gaga

استفانی جوآن آنجلینا جرمانوتا
عناوین شغلی : خواننده - بازیگر
تولد : نیویورک، آمریکا - ۲۹ مارس ۱۹۸۶

در خانوادهای کاتولیک به دنیا آمد. او دختر بزرگ سینتیا لوئیس بیسِت و کارآفرین اینترنت جوزف آنتونی جرمنوتا بود. از چهار سالگی شروع به نواختن پیانو کرد و اولین تصنیف با پیانو اش را در 13 سالگی نوشت. پس از اتمام دبیرستان در سن 17 سالگی، به تشویق مادرش برای ورود به «مدرسه هنر تیش» در دانشگاه نیویورک اقدام کرد و توانست در آن پذیرفته شود. در این مدت او برای نقش‌های متعدد بازیگری و تئاتر نیز تست داد و توانست در بخشی از یک نمایش تلویزیونی ایفای نقش کند.

در 19 سالگی در نیمسال دوم سال دوم از تحصیلش، از دانشگاه انصراف داد تا بر روی فعالیت در موسیقی تمرکز کند. در اواسط 2005 او چند ترانه را با یک خوانندهٔ هیپ هاپ به نام مِلی میل برای یک کتاب صوتی، ضبط کرد. او گروهی نیز با تعدادی از دوستان نیویورکی‌اش به نام «گروه استفانی جرمنوتا» تشکیل داد. این گروه در کلوب‌هایی در نیویورک به اجرا می‌پرداخت. در ژوئن 2006 گاگا توسط یک استعدادیاب به نام وندی استارلند به آهنگسازی به نام راب فوساری معرفی شد. به ادعای فوساری، طی همکاری با گاگا برای نوشتن ترانه و ضبط و آهنگسازی، او پیشنهاد نام «لیدی گاگا» را برگرفته از آهنگ «رادیو گا گا»ی کویین ها به او داده است.

در این مدت، او با یک هنرمند اجرا به نام لیدی استارلایت آشنا شد و این دو شروع به اجرا در کلوب‌های مختلفی در نیویورک کردند. در حالی که گاگا در ابتدا بر روی موسیقی پاپ الکترونیک کار می‌کرد به تدریج علاقهٔ خود را در موسیقی راک به سبک دیوید بووی و کوییین ها یافت و شروع به استفاده از ملودی‌های پاپ این دو در آهنگ‌ها و اجراهای خود کرد. در مدتی که گاگا و لیدی استارلایت سرگرم اجرا بودند، فوساری به فرستادن قطعه‌هایی که با گاگا ضبط کرده بودند، ادامه می‌داد. این تلاش‌ها نتیجه داد و گاگا به وسیلهٔ آهنگساز و تهیه‌کننده‌ای به نام وینسنت هربرت با «اینتراسکوپ رکوردز» قرارداد امضا کرد. گاگا همچنین موفق شد در مدت حضور در یک کارآموزی به عنوان شاگرد ترانه‌سرا، با سونی یک قرارداد انتشار موسیقی امضا کرد. از این طریق، او برای نوشتن ترانه برای افراد و گروه‌های مختلفی از جمله بریتنی اسپیرز و فرگی استخدام شد.

در اواخر 2007 با آهنگساز و ترانه‌سرایی به نام ردوان آشنا شد و با او به مدت یک هفته بر روی آلبوم آغازین خود در استودیوی ضبط کار کرد. با وجود قراردادی محکمی که داشت، او اذعان می‌کند که ترسی وجود داشت که او بیش از حد هیجانی و زیرزمینی است و برای جریان اصلی موسیقی مناسب نیست.

لیدی گاگا در سال 2008 به لوس آنجلس نقل مکان کرد تا با ناشر موسیقی‌اش بر روی آلبوم آغازین خود، «شهرت» کار کند و تیم خلاق خود به نام «خانهٔ گاگا» را به تقلید از کارخانه‌ی اندی وارهول، تشکیل دهد. «شهرت» در 19 اوت 2008 منتشر شد و با استقبال خوبی روبه‌رو شد. «شهرت» در آلمان، اتریش، ایرلند، بریتانیا، سوییس در صدر جدول فروش قرار گرفت و در استرالیا، ایالات متحده و 15 کشور دیگر جزو پنج آلبوم پرفروش جدول‌های فروش قرار گرفت. دو تک‌آهنگ آغازین آن، ف«قط برقص» و «پوکر فیس» موفقیت فروش جهانی یافتند. «پوکر فیس» جایزه بهترین آهنگ رقص را در مراسم جوایز گرمی 2009 برنده شد و «شهرت» نیز جایزه بهترین آلبوم رقص/الکترونیک را در همان مراسم به دست آورد. سه تک‌آهنگ موفق دیگر نیز از آلبوم «به نام‌های اه اه» (چیز دیگری برای گفتن ندارم)، «بازی عشق» و «پاپارازی» منتشر شد.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...