محسن تنابنده

Mohsen Tanabandeh

عناوین شغلی : بازیگر - کارگردان - نویسنده فیلمنامه
تولد : دامغان، استان سمنان، ایران - ۲۶ فروردین ۱۳۵۳

فارغ التحصیل رشته ی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران. بازیگری را از سال 1371 با تئاتر شروع کرد. سال 1382 با فیلم «دانه های ریز برف» (علیرضا امینی) وارد سینما شد. همان سال بازیگردانی را هم در فیلم دیگری از امینی، «کنار رودخانه» تجربه کرد و سال بعدترش اولین فیلمنامه سینمایی اش، «چند می گیری گریه کنی؟» را برای شاهد احمدلو نوشت. در فیلم های «آفساید» (جعفر پناهی)، «چند کیلو خرما برای مراسم تدفین» (سامان سالور) و «استشهادی برای خدا» (علیرضا امینی) بازی کرد اما هیچکدام از این فیلمها خیلی مردم پسند نبودند، هرچند برای بازی در این آخری برنده ی اولین سیمرغ بلورین اش از جشنواره فجر برای بازی در نقش مکمل شد. همکاری اش با سیروس مقدم سر نوشتن سریال موفق و پربیننده ی «پیامک از دیار باقی» شکل گرفت.

دورِ موفقیت هایش از همین جا شروع شد. دو سال بعد فیلمنامه ی «هفت دقیقه تا پاییز» را برای علیرضا امینی نوشت و خودش هم نقش اولش را بازی کرد و سیمرغ بعدی را به صورت مشترک برای بازی در این فیلم و «سنگ اول» ابراهیم فروزش دریافت کرد. سال 1388 برای تنابنده پرکارترین دوره فعالیت حرفه ای اش بود. علاوه بر فیلم امینی و فروزش در «ندارها» ساخته محمذرضا عرب و از آن مهم تر در «سن پترزبورگ» بهروز افخمی هم بازی کرد. فیلم افخمی برایش خیلی مهم بود چون استعدادش را در بازی در نقش های کمدی نشان داد. پایان همان سال فیلمنامه سریال کمدی «چاردیواری» را برای سیروس مقدم نوشت و در نهایت همکاری شان منجر به بازی تنابنده در اولین فصل سریال «پایتخت» (1390) شد، یکی از موفق ترین کارهای سیروس مقدم که اصولا سریال هایش پرمخاطب هستند و پلی برای آشنایی عامه ی مردم با محسن تنابنده.

کاراکتر تقی و تنابنده به سرعت محبوب شدند. «پایتخت 2» در چهاردهمین جشن سینمایی-تلویزیونی حافظ با هفت نامزدی رکورددار بود که یکی از آنها مربوط به بازی محسن تنابنده در این مجموعه و البته سریال «شاهگوش» بود. تنابنده بعد از «پایتخت» فقط دو اثر جدی بازی کرد: «محمد (ص)» مجید مجیدی و دیگری سریال «سرزمین کهن (کمال تبریزی). در عوض همه ی کمدی هایش یعنی سری دوم و سوم «پایتخت» در تلویزیون، «شاهگوش» در شبکه نمایش خانگی و «ایران برگر» در سینما با استقبال مردم مواجه شدند. حتی در مجموعه «ابله» هم که جزو شکست های شبکه نمایش خانگی است بازی تنابنده در نقش یک پیرزن جزو معدود نکاتی بود که مردم را می خنداند.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...