سوزان ساراندون

Susan Sarandon

سوزان ابیگل ساراندون
عناوین شغلی : بازیگر
تولد : نیویورک، آمریکا - ۴ اکتبر ۱۹۴۶

هنگام تحصیل در رشته ادبیات انگلیسیِ دانشگاه کاتولیک آمریکا، با همسر آینده اش، کریس ساراندونِ بازیگر (1967 تا 1979)، آشنا شد و تصمیم گرفت که تئاتر بخواند. در سال 1970 با فیلم «جو» وارد سینما شد. با فیلم «نمایش فیلم هراس انگیز راکی» مورد توجه قرار گرفت. قابلیت های بازیگری خود را با «آتلانتیک سیتی» (نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش اول) و «توفان» (برنده جایزه از جشنواره ونیز) بروز داد. سه بار دیگر نیز برای «تلما و لوییز»، «روغن لورنزو» و «موکل» نامزد دریافت اسکار بود. سرانجام این جایزه را برای ایفای نقش خواهر هلن در «به سوی اعدام» دریافت کرد. در تلویزیون نیز (از جمله در «در جستجوی فردا»، 1951 تا 1986) کار کرده است. از فعالان سیاسی لیبرال در هالیوود به شمار می آید. یک دختر از کارگردان-فیلمنامه نویس ایتالیایی، فرانکو آموری و دو پسر از تیم رابینزِ بازیگر/کارگردان دارد.

چشم های غمگین و پراحساس ساراندون از مهم ترین ویژگی های پرسونای سینمایی او است. اما همین چشم ها گاه علیه بازی خوب او عمل می کنند چون نوعی احساس گیجیِ ناخواسته را همراه می آورند که در بسیاری موارد بر آن فائق نمی آید. نمونه ی آشکار این "سرگردانی نگاه" را در «به سوی اعدام» و یا «موکل» می توان سراغ گرفت. این نگاه سبب شده تا مخاطب نیز تا پایان این فیلم ها نسبت به شخصیت او بلاتکلیف باقی بماند. اما پیش از این، حضوری بسیار تاثیرگذار در فیلم هایی مثل تلما و لوییز»، «فصل سفید خشک» و یا زن فریبنده ی «آتلانتیک سیتی» داشته است.

ساراندون در پذیرش نقش های خاص و عجیب، جسارت خاص و عجیبی از خود نشان می دهد. به عنوان نمونه می توان از بازی او کنار کاترین دنوو در «ولع» یاد کرد. او در ایفای نقش مادری که که فرزندش به بیماری لاعلاجی مبتلاست در «روغن لورنزو» نیز کاملاً موفق بود. به رغم تمام این کارآیی ها و برخی جذابیت های ظاهری و این که پس از پنجاه سالگی نیز همچنان فعال بوده است، نمی توان ساراندون را یک ستاره ی هالیوود به معنای متداول آن به شمار آورد.


  • تامی
  • 2014
  • -
  • پرال / مادربزرگ تامی
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...