دیوید سوشی

David Suchet

دیوید ساچت
عناوین شغلی : بازیگر
تولد : پدینگتون، لندن، انگلیس - ۲ مه ۱۹۴۶

او کار بازیگری را از تئاتر آغاز کرد. سوشِی در هجده سالگی به تئاتر ملی جوانان انگلستان بزرگ پیوست. سپس در آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی لندن به تحصیل پرداخت. در دهه 1970 در قالب نقش های کلاسیک در نمایش های «رومئو و ژولیت» و «تاجر ونیزی» ظاهر شد. پس از آن بود که بازی در تلویزیون را آغاز کرد. او پیش از نقش آفرینی در فیلم های سینمایی و تلویزیونی، در تعدادی از مجموعه های تلویزیونی انگلیس در قالب نقش های مهمان، حضور داشت. در دهه 1980 در فیلم «چیلی در زندان» و مجموعه تلویزیونی «یک داستان از دو شهر» ایفای نقش کرد. او در طول دهه 1980 حرفه اش را با بازی در فیلم های سینمایی و مجموعه های تلویزیونی ادامه داد. سوشِی در طول دوره حرفه ای اش در تلویزیون و سینما چندین بار نقش کارآگاه یا بازپرس را به نمایش گذاشته است. در سال 1983 برای نخستین بار در فیلم سینمایی «ترنچکت» نقش یک کارآگاه را بازی کرد.

او در به نمایش گذاشتن شخصیت های متنوع و شیوه های گفتاری آنها مهارت دارد و این موضوع در کارنامه حرفه ای اش به وضوح مشاهده می شود. به عنوان مثال تروریست اهل خاورمیانه در فیلم «دختر طبل زن کوچک» و مامور مخفی روس در فیلم «شاهین و آدم برفی» که در آن با شان پن و تیموتی هاتن همبازی بود. استعداد او در ایفای نقش چهره های معروف نیز ستودنی است. از جمله می توان به ایفای نقش پدر علم روانشناسی در مجموعه تلویزیونی «فروید» و دیکتاتور ایتالیایی در مجموعه تلویزیونی «موسولینی: داستان ناگفته» اشاره کرد. همچنین در سال 1985 با بازی نقش یک سرباز اروپای شرقی در مجموعه های تلویزیونی کمدی «بلات در دورنما» در شبکه بی بی سی توانایی بازیگری اش را بر همگان آشکار کرد. دیوید سوشِی پیش از آن که در مجموعه های تلویزیونی در نقش کارآگاه هرکول پوارو ظاهر شود، در سال 1985 در مجموعه تلویزیونی «سیزدهمین نفر در شام» نقش بازپرس جَپ را ایفا کرد. چهار سال بعد در 1989 بازی در نقش هرکول پوارو را آغاز کرد. بنا به اظهار نظر مخاطبان در حالی که بازیگران بسیاری نقش پوارو را ایفا کرده اند، اما بازی سوشِی بهترین تصویر از این کارآگاه افسانه ای است. او پیش از تصویربرداری، برای به نمایش گذاشتن این شخصیت هیجان بسیار داشت و به منظور گسترش ویژگی های شخصیتی پوارو مطالعه می کرد. او با مطالعه کتاب های جنایی و معمایی، خصوصیات اخلاقی و شیوه گفتاری این نقش را گسترش داد. بدین ترتیب حاصل تلاش و دقت نظر او کاراکتری خوش لباس با چهره ای قابل باور و واقعی بود. بازیگر نقش کارآگاه افسانه ای پوارو تا سال 2006 تقریباً 60 مرتبه در اپیزودهای تلویزیونی این شخصیت را به نمایش گذاشت. البته سوشِی در آن سالها مجدداً به صحنه تئاتر بازگشت و موفقیت هایی نیز در این زمینه به دست آورد.

شایان ذکر است که این بازیگر توانای انگلیسی در دوره حرفه ای اش، تهیه کننده تلویزیون نیز بوده است. دیوید سوشِی اکنون عضو انجمن آکادمی موسیقی و هنرهای نمایش لندن است. او در نوامبر سال 2013 اعلام کرد که در آخرین قسمت از سریال پوآرو بازی خواهد کرد و پس از آن برای همیشه از این نقش خداحافظی خواهد کرد. او در مورد خداحافظی با این شخصیت گفت: "خیلی غم انگیز است. من دارم با شخصیتی خداحافظی می‌کنم که در تمام این 25 سال او را شناخته و به نوعی خودِ او بوده‌ام. مثل خداحافظی با یک دوست قدیمی است، خداحافظی با کسی که من در قالب بازیگری با او آشنا شدم. ولی هر چیزی دوره خود را دارد و فکر می‌کنم که این وقت خوبی برای پایان است. دیگر داستانی از آگاتا کریستی باقی نمانده که بتوان آن را به فیلم بدل کرد." او که بسیاری از وسایل مربوط به پوآرو به عنوان یادگاری با خود نگه داشته است، در آخرین روز فیلمبرداری این فیلم گفت: "امروز سخت‌ ترین روز زندگی حرفه‌ای من است." او در ژوئن 1976 با شیلا فیس ازدواج کرده است و حاصل این ازدواج نیز دو فرزند است.

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...