کیانو ریوز

Keanu Reeves

کیانو چارلز ریوز
عناوین شغلی : بازیگر - دوبلور / صداپیشه - تهیه کننده
تولد : بیروت، لبنان - ۲ سپتامبر ۱۹۶۴

از مادری انگلیسی و پدری چینی-هاوایی تبار، به دنیا آمد. کودکی اش را در استرالیا و نیویورک گذراند و سپس رهسپار کانادا شد. در آنجا به دبیرستان هنرهای بازیگری تورنتو رفت و به دنبال آن، به تحصیل بازیگری در "سکندسیتی" ادامه داد. پس از گذراندن یک دوره کارآموزی در تئاتر هدگرو در پنسیلوانیا، در یک آگهی تجاری کوکاکولا ظاهر شد و نخستین نقش حرفه ای اش را در یک نمایش محلی تلویزیون تورنتو ایفا کرد. آنگاه در تورنتو و پنسیلوانیا به روی صحنه رفت.

در 1986 کارش را در سینما آغاز کرد. ابتدا اغلب در نقش جوانک های مشکل آفرین یا احمق ظاهر می شد. در این میان، خاص تر از همه، بازی تاثیرگذارش در «ماجرای بیل و تد» است، که او را به عنوان بازیگر محبوب نوجوانان تثبیت کرد. لیکن به جای ادامه ی بازی های گیشه پسند، نقشی غیرمعمول را در «آیداهوی خصوصی من» به عهده گرفت و مقابل دوست صمیمی خود، ریور فینیکس، ظاهر شد. سپس در «دراکولای برام استوکر» و «هیاهوی بسیار برای هیچ»، تصویر نوجوانیِ خود را با چهره ای متفاوت عوض کرد.

ریوز، بازیگر چشم بادامی، مومشکی و قدبلندِ (یک متر و هشتاد و پنج سانتی متر) نقش های اصلی در فیلم های هالیوودی، چهره ای تقریباً شرقی دارد و از خصوصیات بچه گانه-مردانه اش برای به تصویر کشیدن نقش شخصیت های متفاوت بهره می برد. او که نخستین بار در «لبه ی رودخانه» مورد توجه قرار گرفت، توانست در فیلم های بعدی خود با کارگردانان بزرگی مثل استیون فریزر، ران هاوارد، لارنس کاسدان و برناردو برتولوچی کار کند و در نقش هایی گاه متضاد ظاهر شود. در «تا مرگ دوستت دارم» فرصتی یافت تا استعدادهای کمدی اش را بیشتر آشکار کند و در «سرعت» نقش پلیسی حادثه جو را در صحنه هایی نفس گیر به عهده گرفت. در «بودای کوچک» نیز شاهزاده سیدارتا را به تصویر کشید و به دور از صحنه های کمدی یا اکشن، در فضایی روحانی، به دنبال یافتن راهی برای رهایی انسان ها از رنج و بیماری، در خلوت طبیعت، شخصیتی متفاوت را به نمایش گذاشت و همدلی تماشاگران را به تمامی به سوی خود جلب کرد.


اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...