دایان کیتون

Diane Keaton

دایان هال
عناوین شغلی : بازیگر - دوبلور / صداپیشه
تولد : لوس آنجلس، کالیفرنیا، آمریکا - ۵ ژوئیه ۱۹۴۶

در نوزده سالگی کالج سانتا آنا را رها کرد تا در تماشاخانه ی نیبرهود به تحصیل بازیگری بپردازد. پس از بازی در چند نمایش در ووداستاک، به جمع بازیگران برادوی پیوست و در سال 1968 نقش اصلی چند نمایش را به عهده گرفت.سال بعد مقابل وودی آلن در نمایش «دوباره بنواز سام» بازی کرد.

نحستین بار در 1970 با «عشاق و دیگر بیگانگان» وارد سینما شد و در دهه ی 1970 در چند فیلم وودی آلن به ایفای نقش پرداخت. علاوه بر تئاتر و سینما در فیلم های تلویزیونی نیز حضور داشته و هر از گاهی مجری برنامه های تلویزیونی نیز بوده است. برای «سرخ ها» و «اتاق ماروین» نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش اول بود و این جایزه را برای «آنی هال» برنده شد.

کیتون در کمدی های آلن و فیلم های درام، استعداد و توانایی های خود را در اجرای سبک های متفاوت بازیگری بروز داده است. هرچند او پیشرفت خود را ابتدا مدیون وودی آلن بود، اما کار با کارگردانانی مشهور مثل فرانسیس فورد کاپولا، ریچارد بروکس و وارن بیتی نیز در تثبیت شهرتش نقشی اساسی داشته اند. بازی تاثیرگذار او در نقش "کِی" در «پدرخوانده» و ایفای نقش خیره کننده اش در «جستجوی آقای گودبار»، کیتون را از محدوده ی اجراهای کمیک درآورد و دیگر قابلیت هایش را تایید کرد. شخصیت کیتون در هر دو نوع فیلم، زنی جوان و تنهاست که زندگی مستقلی دارد؛ هرچند در «جستجوی آقای گودبار» ملعمه ای از "خویشتن کش" است که شباهت چندانی به "آنی هالِ" پریشان خیال ندارد. این تغییر ماهرانه ی نقش از جدیت در اولی به طنزِ تلخ در دومی، جایزه ی آکادمی را برایش به ارمغان آورد. سبک متفاوت بازیگری کیتون در «سرخ ها»، در نقش "لوییس برایانتِ" نویسنده، تصویرگر نزدیک ترین خصوصیات این شخصیت است. «فرار شبانه از خانه» نیز در فهرست طولانی بازی های دراماتیک و پراحساس او، فیلمی برجسته به شمار می آید.

انعطاف و فراست فوق العاده ی کیتون در نقش های کمدی و درام، او را میان بهترین بازیگران معاصر آمریکا قرار داده، در حالی که در زمینه ی کارگردانی نیز فعالیت های پرثمری داشته است.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...