باد اسپنسر

Bud Spencer

کارلو پدرسولی
تولد : ناپل، ایتالیا - ۳۱ اکتبر ۱۹۲۹
وفات : رُم، ایتالیا - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶

قهرمان تیم ملی شنای ایتالیا بود. دکترای حفوف داشت. از نیمه دوم دهه ی 1960 وارد سینمای ایتالیا شد. با ماریو جیروتی (که او نیز نام آنگلوساکسونیِ ترنس هیل را برای خود انتخاب کرده بود) تیمی دونفره تشکیل داد و به اتفاق با فیلم های بزن بزنی به شهرت رسیدند. اما پس از چندی از یکدیگر جدا شدند و هر یک به تنهایی به کارش ادامه داد. هیکلی تنومند داشت (با قد صد و نود و چهار سانتی متری) و اغلب نقش مردان قلچماق و بزن بهادر را به عهده می گرفت.

خیلی زود به بازیگری علاقه مند شد و اولین نقش سینمایی اش را در فیلم حماسی «کجا می روی؟» محصول کمپانی مترو گلدوین مایر بازی کرد که فیلمبرداری آن در ایتالیا انجام می شد. اسپنسر در طول دهه ی پنجاه و اوایل دهه ی شصت در فیلم های ایتالیایی بازی می کرد که برای بازار داخلی این کشور تولید می شدند و به همین خاطر اسپنسر در خارج از ایتالیا چندان شهرتی به دست نیاورد.

او در سال 1967 نام باد اسپنسر را برای خودش انتخاب کرد که ترکیبی از نام اسپنسر تریسی، بازیگر سرشناس آمریکایی و بادوایزر، نوشیدنی آمریکایی مورد علاقه اش بود. می گویند خودش از این که نامش در اوج شهرت "باد" (به معنی غنچه) باشد، لذت می برده است و تصور می کرده این نکته برای بقیه هم بامزه باشد.

بعد از آن که اسپنسر اسم اش را عوض کرد، شروع به بازی در وسترن های اسپاگتی متعددی کرد که برای مخاطب جهانی ساخته می شدند. اسپسنسر در کنار ترنس هیل در 18 فیلم سینمایی از جمله فیلم محبوب و پرفروشی مثل «به من می گن ترینتی» (1979) نقش آفرینی کرد. داستان بیشتر این فیلم ها در غرب وحشی اتفاق می افتاد و مملو از صحنه های کمدی و اکشن بود که طی آنها این دو موفق می شدند از پس گروهی از کابوی ها و هفت تیرکش ها بربیایند. امضای تصویری اسپنسر در بزن بکوب ها این بود که در درگیری با طرف مقابلش با مشت محکم بر سر حریف می زد و خیلی راحت او را ناک اوت می کرد! این فیلم ها به زبان ایتالیایی ساخته می شدند و بعد به زبان انگلیسی دوبله می شدند. بیشتر فیلم های اسپنسر و هیل به فارسی دوبله شدند (ایرج دوستدار به جای اسپنسر و سعید مظفری به جای هیل) و به همین خاطر آنها در ایران بسیار معروف و محبوب بودند و حتی باد اسپنسر در میان سینماروهای ایرانی با اسم مستعار "پاگنده" شناخته می شد. اسپنسر در اصل به دلیل جثه ی بزرگی که داشت در بین طرفدارانش به "غول بزرگ مهربان" مشهور بود.

اسپنسر بعد از بازی در فیلم «پسران تمام راه» (1972) خلبان هواپیما و هلی کوپتر شد و در سال 1984 هم شرکت هواپیمایی میسترال ایر را راه اندازی کرد. با وجود این، او این حرفه را رها کرد و وارد صنعت پوشاک پچه گانه شد. از سال 1983 به این طرف بود که دوران بازیگری او به آرامی رو به افول گذاشت. البته او در ابتدای دهه ی نود در سریال درام و اکشن «بسیار بزرگ» ظاهر شد که به موفقیت بسیار زیادی دست پیدا کرد.

اسپنسر در سال 2005 وارد دنیای سیاست شد و از طرف حزب راستگرای فروزا در انتخابات شورای محلی نامزد شد. ورود او به دنیای سیاست بیشتر به دلیل اصرار نخست وزیر وقت ایتالیا سیلویو برلوسکونی صورت گرفت. به گفته ی اسپنسر: "در زندگی ام کارهای زیادی انجام داده ام، فقط سه کار انجام نداده ام؛ این که باله برقصم، اسب سواری کنم و سیاستمدار شوم. از آنجایی که دیگر نمی توانم دو کار اول را انجام بدهم، وارد دنیای سیاست شدم."

برلوسکونی که در آن زمان مالک باشگاه آث میلان و غول رسانه ای ایتالیا بود، در زمانی اسپنسر را وارد سیاست کرد که او هنوز محبوب تماشاگران ایتالیایی بود. منتقدان برلوسوکونی از وارد کردن اسپنسر به سیاست به شدت انتقاد کردند و آن را "سیاست سرگرمی ساز" نامیدند. البته با وجود تمامی تبلیغات اسپنسر در نهایت کرسی را به دست نیاورد و ورود او به دنیای سیاست از همان ابتدا به بن بست خورد.

اسپنسر تریسی در سال 1960 با ماریا آماتو ازدواج کرد. این زوج سه فرزند دارند.


اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...