کلینت ایستوود

Clint Eastwood

کلینت ایستوود جونیور
عناوین شغلی : بازیگر - کارگردان - موسیقی متن - تهیه کننده
تولد : سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، آمریکا - ۳۱ مه ۱۹۳۰

در کودکی همراه با پدر به کارهای سخت پرداخت. پس از خدمت در ارتش، مدتی را به مربی گری شنا گذراند و در سال 1954 در رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه لوس آنجلس فارغ التحصیل شد. در همین دوران بود که نخستین بار در فیلم «فرانسیس در نیروی دریایی» نقش کوچکی را بازی کرد. سال بعد با یونیورسال قرارداد بست و به عنوان بازیگر نقش های کوتاه، کارش را آغاز کرد. موفقیت ایستوود در نقش "رادی یتس" در مجموعه تلویزیونی وسترن «شلاق» (1959-1966) او را آماده ی ایفای نقش های اصلی کرد.

«به خاطر یک مشت دلار» شروع بازی های حرفه ای ایستوود بود. چهار سال بعد از این فیلم، کمپانی مالپاسو را بنیان گذاشت و در 1971، نخستین فیلم خود، «آهنگ میستی را برایم بنواز»، را کارگردانی کرد.

از اواسط دهه ی 1960، ایستوود یکی از محب.ب ترین ستارگان تاریخ سینما به شمار می آید. او شهرت خود را مدیون سرجیو لئونه و بازی در سه گانه ی وسترن اسپاگتی («به خاطر یک مشت دلار»، «به خاط چند دلار بیشتر» و «خوب، بد، زشت») است که باعث تثبیت شدنش در نقش های اصلی گردید. در این فیلم ها، ایستوود هفت تیرکشی زمخت، مزدور تنهاست که به ندرت حرف می زند و دائما در حال جویدن ته سیگارش است، به زنها علاقه ای ندارد و فقط به فکر پول است و به خاطر آن یکی دو جین آدم را از پا درمی آورد. این سه فیلم گرچه سرشار از خشونت بودند، لیکن بسیار مورد توجه قرار گرفتند، محب.ب شدند و ایستوودِ ضدقهرمان با آنها به ستاره تبدیل شد. این خشونت در فیلمهای بعدی، و از جمله مجموعه ای که با دان سیگل (کارگردان) کار کرد، نیز تکرار شد. در «هری کثیف» و دو فیلم پس از آن، ایستوود در نقش پلیسی خشن به نام هری کالاهان، ظاهر می شود؛ هرچند در کمدی موزیکال «دلیجان خودت را رنگ بزن» به ایفای نقشی متفاوت با گذشته می پردازد.

ایستوود، بسیاری از فیلم هایش را از اواخر دهه ی 1970، خود کارگردانی کرده و همزمان با جلب نظر مساعد منتقدان، محبوبیتش را هم حقظ کرده است.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...