کنت برانا

Kenneth Branagh

کنت چارلز برانا
عناوین شغلی : بازیگر - کارگردان - تهیه کننده
تولد : بلفاست، ایرلند شمالی - ۱۰ دسامبر ۱۹۶۰

نه ساله بود که همراه خانواده اش به انگلستان رفت و پس از تحصیلات مقدماتی، در آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک به آموختن نمایش پرداخت. سپس در لندن روی صحنه رفت و با «کشوری دیگر» به موفقیتی زودرس دست یافت. پس از مدتی کار در گروه تئاتری سلطنتی "شکسپیر" آن را ترک کرد و خود، گروه "رنسانس" را بنیان گذاشت. در این مدت به نوشتن و کارگردانی نمایش در گروه مزبور ادامه داد و تا آنجا مورد توجه منتقدان قرار گرفت که لارنس اولیویه در دوران جوانی مقایشه شد.

در سال 1989 با ساختن نسخه سینمایی جدیدی از «هنری پنجم» ویلیام شکسپیر، و بازی در آن، تحسین همگان را برانگیخت و بخاطر این فیلم، نامزد دریافت دو اسکار بهترین کارگردان و بهترین بازیگر شد. در پی آن «هیاهوی بسیار برای هیچ» را ساخت و بار دیگر هوش، استعداد و توانایی اش را در به تصویر کشیدن آثار شکسپیر برای تماشاگران امروزی به اثبات رساند. چند سال بعد نیز برای فیلمنامه اقتباسی فیلمی دیگر بر مبنای آثار شکسپیر، «هملت» نامزد دریافت اسکار شد.

برانا که در سال های جوانی به شهرت رسید، با «دوباره مرده» جنجالی در هالیوود بر پا کرد. در این فیلم معمایی، که خود آن را کارگردانی کرده بود، در دو نقش متفاوت ظاهر شد: کارآگاهی تندزبان اهل لوس آنجلس و یک موسیقیدان آلمانی. در واقع انعطاف برانا در ایفای نقشی سوای آنچه در اذهان تصور میشد، همه را غافلگیر کرد و در تجربه ی کارگردانی فیلم بعدی خود«دوستان پیتر» را ساخت. اما بار دیگر با بازگشت به دنیای شکسپیر و ساختن «هیاهوی بسیار برای هیچ»، توانایی اش را در بازیگری، کارگردانی و اقتباس از آثار ادبی به نمایش گذاشت. برانا در فیلم هایی که از آثار کلاسیک اقتباس کرده، و بخصوص «هنری پنجم»، عناصر تئاتری را با مهارتِ تمام وارد سینما می کند و حتی درصحنه آغازینِ فیلم مزبور، از صحنه تئاتر به پرده سینما در می گشاید؛ گویی تماشاگران را به دیدن اجرای تئاتریِ این اثر فرا می خواند.

همسر سابقش اما تامپسون (1989 تا 1995) نیز بازیگر است.


اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...