آلفونسو کوارون

Alfonso Cuarón

آلفونسو کوارون اوروزکو
عناوین شغلی : کارگردان - نویسنده فیلمنامه - تدوین - تهیه کننده - مدیر فیلمبرداری
تولد : مکزیکو سیتی، مکزیک - ۲۸ نوامبر ۱۹۶۱

کوارون پس از تکمیل تحصیلات خود در دو رشته فلسفه و سینما در مکزیک، به عنوان تکنسین شروع به همکاری با تلویزیون کرد که بعدها به مقام کارگردان ارتقاء یافت. او در سالهای پایانی دهه هشتاد در پروژه های سینمایی انگلیسی زبان زیادی که در مکزیک ساخته می شد همکاری کرد که شاید یکی از مطرح ترین آنها دستیار کارگردانی در «گابی: یک داستان واقعی» محصول 1987 و به کارگردانی لوئیس ماندوکی بود. او همچنین در سال 1989 در فیلم «رومرو» که یک فیلم زندگینامه ای سیاسی بود به عنوان دستیار کارگردان با جان دویگن همکاری کرد.

اما آغاز کار کوارون در هالیوود در سال 1995 و با فیلم «شاهزاده خانمی کوچک» بود. فیلمی که بر اساس رمانی از فرانسیس هاجسن برنت ساخته شد. فیلم 97 دقیقه ای کوارون که فیلمبرداری آن را امانوئل لوبسکی بر عهده داشت آنچنان تصویر ماهرانه ای از رئالیسم جادویی ارائه داد که توجه بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرد و توانست در دو رشته فیلمبرداری و کارگردانی هنری نامزد اسکار شود.

کوارون با کار بعدی اش دوباره به دنیای ادبیات بازگشت. فیلم او  یک اقتباس مدرن از رمان مشهور «آرزوهای بزرگ» نوشته چارلز دیکنز بود، فیلمی که بازیگران مطرحی چون رابرت دنیرو، آن بنکرافت، گوئینت پالترو و ایتان هاوک در آن ایفای نقش می کردند. کوارون پس از ساخت دو فیلم دیگر، در سال 2006 یک فیلم کوتاه از مجموعه فیلمهای کوتاهی که تحت عنوان «پاریس، دوستت دارم» در جشنواره کن به نمایش درآمد را ساخت.

چیزی که پس از تماشای آثار آلفونسو کوارون به آن پی می بریم این است که  او یک فیلمساز کاملا حرفه ای است. نگاهی به کارنامه او بیانگر این نکته است که او علاوه بر کارگردانی فیلم، تهیه کننده، فیلمنامه نویس و تدوینگر توانایی نیز هست. تجربه نشان داده است در دنیای بی رحم سینما هرچه کار بلدتر باشی ماندگارتر خواهی بود و آلفونسو کوارون لیاقت این ماندگاری را دارد.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...