کرک داگلاس

Kirk Douglas

ایشور دانیلویچ دمسکی
عناوین شغلی : بازیگر
تولد : آمستردام، نیویورک، آمریکا - ۹ دسامبر ۱۹۱۶

وی در سال 1938 از دانشگاه سنت لاورنس فارغ التحصیل شد و چون علاقه به بازیگری داشت در آن دوران چند نقش کوتاه اجرا کرد. داگلاس چندی بعد از تئاتر نیویورک به تئاتر برادوی راه یافت و پس از چندین سال تلاش و کار در تئاتر حرفه‌ای وارد سینما شد. وی وقتی در سینما به شهرت رسید، در تلویزیون نیز ایفای نقش کرد.

داگلاس در سال 1946 برای اولین بار وارد سینما شد و در فیلم «عشق عجیب مارتا ایورس» به نقش والتر اونیل در کنار باربارا استانویک و به کارگردانی لوییس مایلستون حضوری خاطره انگیز داشت. پس از این فیلم وی در فیلم مهم «از درون گذشته» (ژاک ترنر) در کنار رابرت میچام ایفای نقش کرد. داگلاس تا سال 1949 در چهار فیلم دیگر بازی کرد که مهمترین فیلم این دوره «تنهایی قدم می‌زنم» در کنار برت لنکستر بود. سال 1951 سال همکاری کرک با 3 کارگردان افسانه‌ای هالیوود بود که هر سه اثر فیلم های موفقی به شمار می روند. «یک داستان کارگاهی» (ویلیام وایلر)، «در امتداد مرگ و زندگی» (رائول والش) و فیلم محبوب «تک خال در حفره» اثر بیلی وایلدر پرونده داگلاس را پربار  تر از گذشته کردند.

سال 1954 داگلاس برای بار دوم ازدواج کرد که بر خلاف ازدواج قبلی‌اش دوام بسیار بیشتری داشت. وی از همسر اول خود صاحب دو پسر شده بود که مایکل داگلاس (ستاره معروف هالیوود)، یکی از آنها است.

از مجموع فیلم‌هایی که داگلاس در مقام بازیگر یا تهیه کننده و کارگردان به نام خود در کارنامه حرفه‌ای‌ اش به ثبت رسانده 18 اثر از 92 فیلم مربوط به سینمای وسترن است. همچنین وی در زمینه سینمای کمدی نیز 34 فیلم بازی کرده است. کرک داگلاس در طول دوران بازیگری خود 4 باز نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگری شده است.


اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...