دیوید لینچ

David Lynch

دیوید کیت لینچ
عناوین شغلی : کارگردان
تولد : میسولا، مونتانا، آمریکا - ۲۰ ژانویه ۱۹۴۶

پدرش دونالد محقق بخش علمی سازمان کشاورزی آمریکا و مادرش معلم زبان انگلیسی بود. او دوران بچگی را در کارولینای شمالی گذراند و همیشه دوست داشت یک هنرمند شود و به همین دلیل به مدرسه هنر کارکوران در واشنگتن رفت و بعد از آن در مدرسه هنرها در بوستن ثبت نام کرد.

در سال 1966 لینچ به خاطر پیوستن به آکادمی هنرها در پنسیلوانیا به رفت و یک سال بعد اولین لوکیشن اش را برای فیلمبرداری انتخاب کرد. خانه‌ای کوچک در فیلادلفیا که بعدها به موزه تبدیل شد. در همان وقت او مشغول فیلمبرداری فیلم کوتاه «شش مرد بیمار» بود که جایزه سالانه آکادمی هنرها را به دست آورد. فیلم کوتاه بعدی لینچ «الفبا» بود و بعد از آن «مادربزرگ» را ساخت که جایزه پنج هزار دلاری را از اتحادیه فیلم‌های آمریکایی را به دست آورد.

در سال 1971 لینچ به لوس آنجلس رفت و اولین پروژه فیلم بلندش به نام «کله پاک کن» را شروع کرد اما ساختن این فیلم تا سال 1977 طول کشید. «کله پاک کن» توجه مل بروکس را به لینچ جلب کرد و لینچ را برای کارگردانی فیلم «مرد فیل نما» استخدام کرد. فیلم بعد از اکران موفقیت بزرگی را کسب کرد و در هشت رشته در آکادمی اسکار نامزد شد و جایگاه لینچ را به عنوان کارگردانی با استعداد محکم کرد.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...