آلفرد هیچکاک

Alfred Hitchcock

آلفرد جوزف هیچکاک
عناوین شغلی : کارگردان - نویسنده فیلمنامه - بازیگر - تهیه کننده
تولد : لندن، انگلیس - ۱۳ اوت ۱۸۹۹
وفات : لوس آنجلس، کالیفرنیا، آمریکا - ۲۹ آوریل ۱۹۸۰

وی پسر دوم از سه فرزند یک سبزی فروش به اسم ویلیام هیچکاک و از خانواده ای به شدت کاتولیک بود. سال 1915 کارش را از یک استودیوی فیلمسازی در انگلستان، با سمت طراح تیتراژ فیلم شروع کرد. او که در آلمان تحت تاثیر سبک اکسپرسیونیسم قرار گرفته بود، در بریتانیا کارگردانی را آغاز نمود و از سال 1939 در ایالات متحده آمریکا به فعالیت پرداخت. در کارنامه سینمایی 53 ساله‌اش، 64 فیلم صامت و ناطق در مقام کارگردان به چشم می خورد.

هیچکاک در سال 1940 با فیلم «ربکا» وارد هالیوود شد و فعالیتش را با تهیه کننده بزرگ هالیوود دیوید سلزنیک شروع کرد و بعد از ساخت 9 فیلم با وی در فیلم «طناب» کارگردانی مستقل را در آمریکا اغاز کرد. او در 1956۶ تابعیت ایالات متحده آمریکا را پذیرفت. هیچکاک در تمام دوران حرفه‌ای‌اش در آمریکا سعی داشت تهیه کننده آثارش نیز باشد. اگرچه عمدتا در نگارش آثارش از فیلمنامه نویسان دیگر کمک می‌گرفت.

آلفرد هیچکاک به احتمال فراوان اولین کارگردانی است که به معنای واقعی کلمه تعلیق و سوسپانس را به سینما تزریق کرد. کار او جدایِ بهره‌گیری از هنر و تکنیک تدوین بود. سوسپانس و تعلیق  هیچکاک اصیل و کار آمد جلوه‌گری کرد و مدام و به جا در آثار متعددش از این تکنیک بهره‌ها برد. هیچکاک درباره فیلم‌هایی که ساخته، می‌گوید: "من به مانند یک فیلسوف به مردم همان چیزی را می‌دهم که می‌خواهند. آنها دوست دارند که ترس، هیجان و وحشت را تجربه کنند، خُب من هم همان را به آنها می‌دهم."

فرانسوا تروفو، فیلمساز فرانسوی هم درباره هیچکاک گفته: "زیر ظاهر مردی مطمئن به خویش، هزل گو و نیشزن، مردی حساس، آسیب پذیر و عاطفی نهفته است. مردی که عواطفی را که می‌خواهد به تماشاگران آثارش منتقل سازد، خود عمیقا و به شدت احساس می‌کند. مردی که در تجسم ترس در سینما نظیر ندارد، خود موجودی است بسیار ترسان و من تصور می‌کنم که این جنبه از شخصیتش در توفیق او اثر مستقیم داشته است."


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...