جیسون رایتمن

Jason Reitman

جیسون آر. رایتمن
عناوین شغلی : کارگردان - نویسنده فیلمنامه - تهیه کننده
تولد : مونترآل، کبک، کانادا - ۱۹ اکتبر ۱۹۷۷

جیسون پسر ژنویو رابرت (ژنویو دلوآ) بازیگر سینما و تئاتر و جیسون رایتمن کارگردان سینماست. رایتمن دو خواهر کوچکتر از خودش هم دارد: کاترین رایتمن، نویسنده، تهیه کننده و بازیگر، که سه سال از او کوچک تر است؛ و کارولین رایتمن، که پرستار است، و 12 سال از او کوچک تر.

پدر رایتمن در چکسلواکی، از پدر و مادری یهودی که از بازماندگان هولوکاست بودند، متولد شد. مادرش اصالتا فرانسوی-کانادایی است. او به یهودیت گروید و هنگامی که هنوز کودک بود، خانواده اش به لوس آنجلس نقل مکان کردند.

پدرش فیلم های «شکارچیان ارواح 1 و 2» و «پلیس کودکستان» با بازی آرنولد شواتزنگر را کارگردانی کرده است. رایتمن در پشت صحنه فیلم ها بزرگ شد. جیسون دوران کودکی اش را چنین توصیف کرده: "یک بازنده... یک خوره فیلم... و خجالتی." در اواخر دهه 1980، رایتمن در به عنوان بازیگر در نقش های کوتاه و فرعی تعدادی فیلم ظاهر شد و به عنوان دستیار تولید در فیلم های پدرش کسب تجربه کرد. او همچنین مدتی را در اتاق های تدوین فیلم های پدرش گذراند و روال فیلمسازی را یاد گرفت.

رایتمن در سال 1995 از مدرسه هاروارد-وستلیک در لوس آنجلس فارغ التحصیل شد. جیسون در دوران دبیرستان پرش ارتفاع کار می کرد و مربی اش فیل سوئینی معروف بود. رایتمن در کالج اسکیدمور تحصیل می کرد و قبل از انتقال به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) برای تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی قصد تحصیل در رشته پزشکی را داشت.

رایتمن کار فیلمسازی را با ساخت فیلم های کوتاه و از زمان حضورش در USC آغاز نمود. رایتمن در 20 سالگی به جای پذیرفتن پیشنهاد برای ساخت فیلم های سینمایی تجاری، ساخت فیلم های کوتاه و کارگردانی تبلیغات تجاری را آغاز کرد. رایتمن در سال 2006 نخستین فیلم بلند سینمایی اش «از سیگار کشیدن تان متشکرم» را کارگزدانی کرد؛ یک اقتباس ادبی از رمانی به همین نام نوشته کریستوفر باکلی. این فیلم با استقبال در گیشه و از سوی منتقدان مواجه شد و در پایان همان سال نامزد دریافت دو جایزه گلدن گلوب شد. بعد از این، رایتمن دومین فیلمش را با نام «جونو» ساخت که یکی از فیلم‌های موفق سال 2007 شد و نامزدی اسکار بهترین فیلم را به خود اختصاص داد.

رایتمن در فیلم هایش از موضوعات و بحران های روز جامعه بدون قربانی کردن صداقت می پردازد، به اصطلاح منتقدان فیلم های او فیلم های صادقی هستند که با تمرکز بر مشکلات جامعه، نهادها و سازمان مسئول را برای حل آنها ترغیب می کند.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...