تینا پاکروان

Tina Pakravan

عناوین شغلی : بازیگر - کارگردان - نویسنده فیلمنامه - تهیه کننده
تولد : تهران، ایران - ۲۸ فروردین ۱۳۵۶

دارای مدرک کارشناسی کارگردانی سینما را از دانشکدهٔ سینما و تئاتر. او فعالیت سینمایی را از کار در مجلهٔ سینمایی «گزارش فیلم» در سال 1374 آغاز کرد و در ادامه، با مجلاتی مانند «ابرار سینمایی» و «صدا، دوربین، حرکت» و هفته‌نامهٔ «فکور» همکاری داشته‌ است.

پاکروان در 18 سالگی در فیلم «یاس‌های وحشی» به کارگردانی محسن محسنی‌نسب به‌ عنوان منشی صحنه فعالیت داشت. در فیلم «سگ‌کشی» بهرام بیضایی دستیار کارگردان بوده و در ادامه، در مجموعهٔ تلویزیونی «تعطیلات نوروزی» شبکه دو برنامه‌ریز و جانشین مدیر تولید، در مجموعهٔ تلویزیونی «راز سکوت» برنامه‌ریز و جانشین مدیر تولید بوده‌ است.

تینا پاکروان سپس برای ادامهٔ تحصیل به خارج از کشور رفت و در دانشگاه یوسی‌ال‌اِی (UCLA) آمریکا در رشتهٔ سینما ادامهٔ تحصیل داد. او در این میان دو فیلم کوتاه ساخت: «رؤیا» با بازی بهزاد فراهانی و مژگان ربانی، و همچنین «اکتور اکتور» که در آمریکا ساخت. یک فیلم مستند هم به نام «همراه با ایرانیان» برای شبکهٔ جهانی جام جم ساخته که در آن به زندگی ایرانیان مقیم لوس آنجلس و سان فرانسیسکو پرداخته‌ است.

او پس از بازگشت به ایران، در مجموعهٔ تلویزیونی «کلاه پهلوی» به‌ عنوان مدیر برنامه‌ریزی و دستیار اول کارگردان با ضیاءالدین درّی همکاری کرد. سپس در فیلم «سنتوری» به‌ عنوان مدیر تولید با داریوش مهرجویی همکاری کرد. در فیلم «وقتی همه خوابیم» به کارگردانی بهرام بیضایی و فیلم «اخراجی‌ها 2» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی مدیر تولید و برنامه‌ریز بوده‌ است.

سومین فیلم کوتاه پاکروان «گره» نام داشت که محمدرضا شریفی‌نیا، سارا خوئینی‌ها، شقایق فراهانی و محراب رضایی به‌عنوان بازیگر در آن حضور داشتند.

تینا پاکروان اولین کار بازیگری خود را در مجموعهٔ تلویزیونی «سال‌های مشروطه» تجربه کرد. او در این مجموعه به‌عنوان بازیگر، مدیر تولید، طراح دکور و مشاور فیلمنامه نیز حضور داشته‌ است.

او تا کنون به‌ عنوان مجری طرح، مدیر تولید، بازیگر، برنامه‌ریز، دستیار کارگردان و چند نقش دیگر در فیلم‌های مختلف همکاری داشته و با فیلمسازانی همچون مسعود کیمیایی، مسعود ده‌نمکی، داریوش مهرجویی، بهرام بیضایی، محمدرضا ورزی و ضیاءالدین درّی کار کرده‌است. از فعالیت‌های دیگر وی می‌توان به تدریس، انتشار کتاب، نقد و ترجمه در مطبوعات و همچنین برگزاری نمایشگاه عکس اشاره کرد.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...