لوپیتا نیونگو

Lupita Nyong'o

لوپیتا آموندی نیونگو
عناوین شغلی : بازیگر - دوبلور / صداپیشه
تولد : مکزیکو سیتی، مکزیک - ۱ مارس ۱۹۸۳

دوران کودکی وی در کشور کنیا که اصلیت او به آنجا مرتبط است گذشت. پدر لوپیتا از سیاستمداران کشور کنیا و همچنین از اساتید دانشگاه است. همچنین پدرش مدتی وزیر خدمات بهداشتی دولت کنیا بود و در زمانی که لوپیتا به دنیا آمد، آنها در مکزیک اقامت داشتند. بر اساس آداب و رسوم مردم محلی کنیا، نام کودک را باید بر اساس اتفاقی که در زمان تولدش می افتد انتخاب کنند، و چون لوپیتا در مکزیک متولد شده بد پس به همین دلیل تصمیم گرفتند یک نام مکزیکی را روی او بگذارند و نام لوپیتا را برایش انتخاب کردند. وی فرزند دوم در بین شش خواهر و برادرش است. اما در سن 16 سالگی خانواده لوپیتا تصمیم گرفتند او را به مکزیک بازگردانند تا بتواند زبان اسپانیایی را بیامورد. در طول دوران نوجوانی، لوپیتا فعالیت زیادی در تئاتر داشت و حتی موفق شده بود در نقش ژولیت در نمایش «رومئو و ژولیت» به ایفای نقش بپردازد.

با ورود به آمریکا برای ادامه تحصیل، فعالیت سینمایی لوپیتا با حضور در میان نفرات تیم تولید آغاز شد. دوران دانشجویی نیونگو در آمریکا گذشت. در ابتدا شروع به تحصیل در دانشکده همپشایر نمود و با مدرکی در رشته مطالعات فیلم و تئاتر از این مرکز فارغ‌التحصیل شد. پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان دستیار در چند فیلم مختلف نیز مشغول به کار شد. اما در سال 2008 با بازی در فیلم کوتاه «رودخانه شرقی» وارد عرصه بازیگری شد. او سپس به کنیا بازگشت تا در سریال «Shuga» به ایفای نقش بپردازد و همچینن مستندی با نام «در ژن های» را تهیه و کارگردانی کند.

اما نقطه عطف دوران بازگیری لوپیتا نیونگو در اولین نقش آفرینی سینمایی اش شکل گرفت یعنی جایی که وی برای بازی در فیلم تحسین شده و موفق «12 سال بردگی» موفق به دریافت اسکار بهترین بازیگر مکمل زن شد و به سرعت نام خود را بر سر زبان ها انداخت.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...