بونگ جون هو

Bong Joon-ho

عناوین شغلی : کارگردان - نویسنده فیلمنامه - تهیه کننده
تولد : دئگو، کره جنوبی - ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۹

او در کشورش به نام Bong Tae-il مشهور است که به معنی «جزئیات» تلفظ می شود. بونگ جون-هو در واقع بزرگترین نماینده سینمای موج نوی کره جنوبی است که تلاش می‌کند در آثارش مسائل و مشکلات اجتماعی کشورش را بازتاب دهد. او و پارک چان ووک را از پایه‌گذاران سینمای موج نوی کره جنوبی می‌شناسند. این کارگردان کره ای به همراه عده زیادی از هنرمندان کره جنوبی در دوره قدرت پارک گون هه رئیس جمهوری پیشین این کشور که در سال 2017 برکنار شد، از سوی مقامات این کشور در «فهرست سیاه» قرار گرفته بود. در دوره پارک گون هه که فرزند پارک چونگ هی، دیکتاتور کره جنوبی در سالهای 1962 تا 1979 بود، شخصیت‌های ادبی، سینمایی و هنری مختلف را به بهانه داشتن تفکرات چپی در این فهرست قرار داده بودند. بونگ جون-هو در سال 2017 و پس از سقوط رئیس جمهوری قبلی کشورش، درباره این موضوع به خبرگزاری فرانسه گفته بود: "چنان سالهای کابوسی بود که عده زیادی از هنرمندان کره جنوبی عمیقا دچار آسیب‌های روانی شدند".

بونگ جون هو پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه یونسی سئول در رشته علوم اجتماعی، با ساخت سه فیلم کوتاه و همکاری در ساخت چند فیلم به عنوان نویسنده و دستیار کارگردان، در سال 2000 نخستین فیلم بلند خود را با عنوان «سگ‌های واق واقو گاز نمی‌گیرند» ساخت. این فیلم در ابتدا با استقبال مخاطبان مواجه نشد ولی واکنش کم رمق منتقدان نسبت به آن مثبت بود. با این حال دعوت فیلم به جشنواره های معتبر و دریافت چند جایزه از جشنواره های بین المللی سبب بهبود فروش فیلم، به ویژه در دیگر کشورها، شد.

دومین فیلم بلند بونگ «خاطرات قتل» (2003) بر مبنای یک داستان واقعی درباره یک قاتل سریالی است که این بار علاوه بر موفقیت های بین المللی، در زمان اکران در کره نیز بسیار مورد توجه منتقدان و مردم قرار گرفت و بیش از 5 میلیون بیننده داشت. موفقیت فیلم به همراه دریافت جایزه بهترین کارگردان جدید از جشنواره سن سباستین، بونگ را به یکی از موفق ترین کارگردانان سال 2003 کره تبدیل کرد و علاوه بر آن مورد توجه ویژه منتقدان خارجی نیز قرار گرفت. در این تریلر او فضای سرکوب در سالهای دهه 1980 و در دوره قدرت ارتش در این کشور را بازتاب می‌دهد.

جون هو بونگ در کنار تسلط بر مهارت های تکنیکی فیلمسازی، به همان اندازه که از شم اقتصادی برخوردار است، نشانه های دیدگاه هنرمندانه وی نیز در آثارش به خوبی مشهود است.

او با فیلم «میزبان» (2006) توانست رکورد پرفروش ترین فیلم کره ای و بیشترین میزان فروش، تا قبل از اکران «آواتار»، در کره را به دست آورد. داستان فیلم در مورد هیولایی برخاسته از رودخانهٔ هان و ماجرای ربوده شدن دختری به‌ دست آن است. او به گفته خودش، سوژه این داستان را از مطلبی در یکی از روزنامه‌های کره‌ای الهام گرفته که از صید ماهی عجیب‌الخلقه‌ای در رودخانه خبر داده بود. فیلم حاوی مضامین سیاسی عمیقی بود و تا به امروز پرفروش‌ترین فیلم کرهٔ جنوبی با 13 میلیون قطعه بلیت به شمار می رود، هر چند برخی از منتقدین این فیلم را در مقایسه با «خاطرات قتل» و «مادر» فیلم ضعیف تری می دانند. هشت سال بعد مردم کره جنوبی با ماجرایی واقعی شبیه این داستان مواجه شدند. کشتی سئول با 476 سرنشین که اکثر آنها دانش‌ آموزان دبیرستانی بودند در نزدیکی آب‌های ساحلی کره جنوبی غرق شد. بونگ جون-هو که از این حادثه بسیار متاثر شد، یکی از کسانی بود که خواهان بررسی این موضوع و دلایل آن شده بود.

چهارمین فیلم بلند بونگ، «مادر» (2009) نیز مانند «خاطرات قتل»، یک فیلم جنایی بسیار تحسین برانگیز است و برنده جوایز متعدد سینمایی از جشنواره های معتبر شد. چگونگی روایت فیلمساز از این داستان ساده جالب است. در حالی که به بیننده مُدام مدارک جُرم علیه پسر نشان داده می شود در عین حال، کشتن یک نفر به دست چنین پسری حتی اگر خود اعتراف کرده باشد، قابل باور به نظر نمی ­رسد. این کشمکش تا اواخر فیلم همراه بیننده است.

بونگ چهار سال پس از نمایش فیلم «مادر»، در سال 2013 تریلر آخرالزمانی «شکافنده برف» یا «برف شکن» را بر مبنای یک رمان فرانسوی آماده نمایش کرد. این فیلم که محصول مشترک کره جنوبی، جمهوری چک، آمریکا و فرانسه به شمار می رود نخستین فیلم انگلیسی زبان این کارگردان است که بازیگران مطرحی چون اد هریس، کریس ایوانز و تیلدا سوئنتون در آن حضور دارند. «برف شکن» کاملا در اندازه یک اثر بین المللی ظاهر شد و علاوه بر استقبال منتقدان توانست فروش قابل قبولی را نیز کسب کند. هرچند در این فیلم حال و هوای آثار کره ای بونگ به چشم نمی خورد ولی رد پای یک کارگردان بااستعداد و توانا در آن قابل مشاهده است..…

فیلم بعدی او با نام «اوکجا» (2016) یک فیلم اکشنِ ماجراجویی بود، از بازیگران آن می‌توان به آن سئو-هیون، تیلدا سوئینتن، پل دانو، جیک جیلنهال، استیون ین و لی‌لی کالینز و فیلمبردار آن داریوش خنجی اشاره کرد.

جدیدترین فیلم او فیلمی درام با نام «انگل» (2019) که درباره یک خانواده چهار نفره است که هر کدام از اعضای آن شخصیت منحصر به فرد خودشان را دارند. این فیلم موفق به دریافت نخل طلای بهترین فیلم جشنواره کن 2019 شد.

یکی از مهم ترین نکاتی که در آثار جون هو بونگ به چشم می خورد بازی با قواعد ژانر است. اغلب آثار او به نوعی واجد این ویژگی هستند که با شوخ طبعی خاص بونگ، انتظارات ذهنی مخاطب در قالب کلیشه های ژانر محقق نمی شود و به قول خودش سعی می‌کند نوعی پیچ و خم کره‌ای به ژانر بدهد! اگر چه «برف شکن» بیشتر به فیلم های آمریکایی نزدیک شده و اثری از حال و هوای آثار قبلی اش را ندارد، اما باید منتظر ماند و دید که آیا این کارگردان با استعداد نیز تبدیل به یک «فیلمساز آمریکایی کره ای تبار» دیگر خواهد شد یا همچنان می توان از مشاهده آثاری با حال و هوای کره ای، حس متفاوتی را تجربه نمود. کوئنتین تارانتینو درباره بونگ جون هو گفته است: "در میان تمام فیلمسازان 20 سال اخیر، او چیزی دارد که استیون اسپیلبرگ در دهه 1970 داشت. سطحی از سرگرمی و کمدی در فیلم های او هست. «میزبان» و «خاطرات قتل» هر دو شاهکار و به شیوه خود فوق العاده هستند."


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...