استن لی

Stan Lee

استنلی مارتین لیبر
عناوین شغلی : بازیگر - دوبلور / صداپیشه - تهیه کننده
تولد : نیویورک، آمریکا - ۲۸ دسامبر ۱۹۲۲
وفات : لوس آنجلس، آمریکا - ۱۲ نوامبر ۲۰۱۸

او با همکاری هنرمندانی چون جک کربی و استیو دیکتو با خلق ابرقهرمان‌هایی متفاوت که زندگی، ماجراجویی‌ها و احساسات پیچیده‌ای داشتند به صنعت داستان‌های مصور حیاتی دوباره بخشید.

این نویسنده با پیوند دادن داستان‌های متفاوت و درگیر کردن شخصیت‌های این داستان‌ها در دنیای ابرقهرمانی مارول چهره فرهنگ عامه غرب را تغییر داد و دنیای ابرقهرمانی مارول را به یکی از محبوب‌ترین سوژه‌های سینما و تلویزیون تبدیل کرد. در دنیای او مرزی وجود نداشت و شخصیت‌های هر داستان به راحتی به دنیای دیگر قهرمان‌ها وارد می‌شدند.

دختر استن لی در بیانیه‌ای که پس از مرگ او منتشر شد، اعلام کرد: "او احساس وظیفه می‌کرد که به خلق کردن ادامه دهد. زندگی را دوست داشت و عاشق کارش بود. ما و هوادارنش نیز او را عاشقانه دوست داشتیم. جای او همیشه خالی خواهد ماند."

لی کودکی را در دوران رکورد بزرگ اقتصادی گذراند. او خیلی زود و از 17 سالگی به دنیای نویسندگی داستان‌های مصور روی آورد و پله‌های ترقی را در این صنعت با شتاب بالا رفت.

او پس از سه دهه نوشتن بی‌وقفه و خلق داستان‌های بی‌شمار تصمیم گرفت تا آثارش را خودش منتشر کند و ماورل کامیکس را بنا نهاد.

سال 1980 بود که لی به لوس‌آنجلس نقل مکان کرد به این امید که به دنیای سینما و تلویزیون وارد شود. او در طول 2 دهه بعدی زندگی با رقابت دشواری روبه‌رو بود، چرا که کمپانی رقیبش با ابرقهرمان‌هایی مثل بتمن و سوپرمن بازار را در اختیار داشت.

او برای رسیدن به موفقیت راه دشواری پیش رو داشت و کارهای ناکامی هم انجام داد که از آن جمله می‌توان به فیلم کم بودجه «چهار شگفت‌انگیز» در سال 1994 اشاره کرد. اما سرانجام سال 2000 با فیلم موفق «مردان ایکس» به کارگردانی برایان سینگر ورق برگشت و زنجیره‌ای از فیلم‌های ابرقهرمانی مارول در سالهای بعد به پای ثابت پرفروش‌های گیشه تابستان سینما تبدیل شدند.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...