لوک داردن

Luc Dardenne

عناوین شغلی : کارگردان - نویسنده فیلمنامه - تهیه کننده
تولد : لیژ، بلژیک - ۱۰ مارس ۱۹۵۴

به همراه برادرش ژان پیر داردن از سال 1978 فعالیت های سینمایی‌ اش را آغاز کرد. یک همکاری منحصر بفرد که باعث شده در طی 35 سال کار سینمایی، آنها فیلمنامه نویسی؛ کارگردانی و تهیه‌کنندگی آثارشان را شخصا به عهده بگیرند و موفق هم باشند.

داردن‌ها از اواخر دهه 70 با فیلم‌های داستانی کوتاه و مستند شروع به فعالیت در سینما کردند. اما چهره شدن این دو تا سال 1996 که فیلم «قول» را ساختند به درازا کشید. فیلم «قول» نام برادران داردن را به عنوان فیلمسازانی جوان و صاحب سبک سر زبان‌ها انداخت. ضمن این که اولین حضور موفقیت آمیز داردن‌ها در جشنواره فیلم کن با همین فیلم بود. در 1999 داردن‌ها با فیلم «رُزتا» برنده نخل طلا شدند و حقیقتا به تثبیت رسیدند. و از این به بعد به یکی از کارگردانان ثابت این جشنواره تبدیل شدند. و در مجموع تا سال 2014 این دو در 6 دوره از این جشنواره شرکت کردند. برای دومین بار داردن‌ها در سال 2005، دومین نخل طلای کن را برای فیلم «بچه» به دست آوردند. 6 سال بعد آنها با فیلم «سکوت لورنا» برنده جایزه بهترین فیلمنامه در کن 61 در سال 2008 شد.

3 سال بعد اما این برادران بلژیکی با فیلم «پسری با دوچرخه» در کن 64 در سال 2011 حضور یافتند و جایزه اصلی منتقدان را دریافت کردند. آخرین حضور آنها نیز به کن 67 برمی‌گردد. داردن ها با فیلم تحسین شده‌ی «دو روز، یک شب» در بخش مسابقه کن حضور داشتند.

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...