اندرو استنتون

Andrew Stanton

عناوین شغلی : کارگردان - دوبلور / صداپیشه - نویسنده فیلمنامه - تهیه کننده
تولد : بوستون، ماساچوست، آمریکا - ۳ دسامبر ۱۹۶۵

اندرو استنتون در اواخر دهه ی هشتاد به عنوان یکی از فارغ التحصیلان «کال آرت» (موسسه هنرهای کالیفرنیا) زیر نظر جان کریسفالوسی (انیماتور و طراح کتاب های مصور و کامیک) وارد دنیای انیمیشن شد و 13 قسمت از مجموعه انیمیشن 103 قسمتی «ماجراهای جدید موش قدرتمند» را نوشت.

سال 1995 با نگارش داستان شگفت انگیز و جذاب انیمیشن «داستان اسباب بازی» وارد استودیوی پیکسار شد و مسیر اصلی زندگی اش را پیدا کرد. او علاوه بر کارگردانی و نویسندگی در این استودیو، در تهیه و تولید بسیاری از انیمیشن های محبوب این استودیو از جمله «راتاتویی»، «بالا»، «شجاع»، «دانشگاه هیولاها»، «از درون به برون» و «دایناسور خوب» حضور داشته است.

اندرو استنتون به گویندگی انیمیشن هم علاقه دارد و در بسیاری از آثار خودش یا آثار استودیوی پیکسار، صدای شخصیت های اصلی یا فرعی انیمیشن ها را اجرا کرده که در این میان می توان به صدای "امپراتور زوزگ" در «داستان اسباب بازی 2» و فرد در «ماشین ها» اشاره کرد.

او که زندگی اش به طور کامل با دنیای انیمیشن ها گره خورده تا حالا شش بار نامزد دریافت جایزه اسکار بوده که دو بار در سالهای 2003 و 2009 برای «در جستجوی نمو» و «وال-ای» این جایزه را دریافت کرده است.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...