پل گرین گراس

Paul Greengrass

عناوین شغلی : کارگردان - تهیه کننده - نویسنده فیلمنامه
تولد : ساری، انگلیس - ۱۳ اوت ۱۹۵۵

پدرش کشتی ران و تاجر دریایی بود و مادرش معلم مدرسه. فیلمسازی را نخستین بار در دبیرستان با دوربین سوپر هشتی که در اتاق مدرسه وجود داشت تجربه کرد و با استفاده از عروسک های قدیمی و خرت و پرت های کلاس هنر، فیلم های انیمیشن کوتاه ترسناک ساخت. پس از تحصیل در دانشگاه کمبریج، وارد مدرسه تلویزیونی گرانادا شد و در طول دهه ی 80 ساخت قسمت هایی از سریال مستند تلویزیونی انگلیسی «اکشن این وورلد» را بر عهده گرفت. سپس در 1989، اولین فیلم بلند سینمایی خود را به نام «دوباره زنده شده» ساخت که در جشنواره بین المللی برلین به نمایش درآمد و دو جایزه را از آنِ خود کرد.

در 1998، گرین گراس «تئوری پرواز»، دومین فیلم سینمایی اش را ساخت. در سال 2002 فیلمی ساخت که مسیر آینده ی فیلمسازی او را جهت داد: «یکشنبه خونین». فیلمی درباره تیراندازی های روز یکشنبه، 30 ژانویه 1972 در ایرلند شمالی که ارتش انگلیس به سوی 26 نفر از کسانی که برای دفاع از حقوق مدنیِ خود دست به تظاهرات زده بودند شکلیک کرد و تعداد زیادی را کشت. فیلم بعدی اش «برتری بورن» با واکنش کم و بیش مثبتی از سوی منتقدان مواجه شد و علی رغم لحن و فضای تیره و تارش، در گیشه هم به فروش بسیار خوبی دست پیدا کرد.  فیلم بعدی او «یونایتد 93» درباره پرواز شماره 93 یکی از خطوط هواپیمایی آمریکاست که در 11 سپتامبر سال 2001 دزدیده شد. گرین گراس در سال 2006 تولید قسمت سوم را با نام «التیماتوم بورن» آغاز کرد. فیلمنامه را باز هم تونی گیلروی نوشت و پل گراس هم برای بار دوم کارگردانی فیلم را بر عهده گرفت. فیلم در رشته های بهترین تدوین، بهترین صدابرداری و بهترین صداگذاری، جوایز سال 2008 را به دست آورد و تبدیل به موفق ترین فیلم این سه گانه شد.

گرین گراس در فیلم بعدی اش سراغ ساخت فیلم «منطقه سبز» رفت. فیلم به دلیل مضمون ضدجنگِ خود در هنگام اکران با برخی حواشی و اظهارنظرهای سیاسی همراه شد.  سپس سراغ فیلم دیگری بر اساس رخدادی واقعی رفت. «کاپیتان فیلیپس» داستان واقعی ریچارد فیلیپس را روایت می کند که در سال 2009 در میانه ی اقیانوس هند، دزدان دریایی سومالیایی او را به گروگان گرفتند.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...