مایکل بی

Michael Bay

مایکل بنجامین بِی
عناوین شغلی : تهیه کننده - کارگردان
تولد : لوس آنجلس، کالیفرنیا، آمریکا - ۱۷ فوریه ۱۹۶۵

عمده شهرتش را مدیون سود سرشاری است که از ساخت و تهیه فیلم‌های پرفروشی مثل «تغییرشکل‌دهندگان»، «آرماگدون»، «صخره»، «پرل هاربر» و «پسران بد 1 و 2» به جیب استودیوها سرازیر کرده است. او یکی از اعضای یک شرکت عظیم ساخت ویدیوهای موسیقی با نام پروپاگاندا فیلمز است.

بِی در لوس‌آنجلس و زیر دست پدر و مادر ناتنی بزرگ شده است. او به محض فارغ‌التحیلی از مدرسه هنری به سمت صنعت موزیک ویدیو رفت و برای خوانندگان بسیار مشهوری مثل میت لوف، ریچارد مارکس، دانی آزموند، لایونل ریچی و تینا ترنر و بسیاری دیگر ویدیو ساخت. در همان زمان آگهی‌های بازرگانی تلویزیونی برای بسیاری از شرکت‌های معظم از جمله نایک، کوکا کولا، لی وایز، بادوایزر، آیسوزو، مرسدس بنز هم می‌ساخت که جوایزی هم برای آن کسب کرد. او تا سن 26 سالگی تقریباً هر جایزه ممکن را برای فیلم‌‌های تبلیغاتی‌اش کسب کرده بود.

اولین فیلم بِی، «پسران بد» بود که در سال 1995 ساخته شد و موفقیت تجاری بسیار خوبی هم کسب کرد. در این فیلم ویل اسمیت و مارتین لارنس بازی داشتند و با همین اکشن کمدی بود که بعدها بسیار مشهور شدند. جری بروکهایمر تهیه‌کننده بسیار بانفوذ و قدرتمند هالیوودی تهیه‌کننده این فیلم بود و بعدها زوج بِی/بروکهایمر همکاری‌شان را ادامه داده و فیلم‌های عظیمی با هم ساختند. سال بعد فیلم موفق دیگری با نام «صخره» با بازی نیکلاس کیج، شون کانری و اد هریس ساخت که از فیلم قبلی در گیشه موفق‌تر بود و در سرتاسر جهان 335 میلیون دلار فروخت. در سال 98 یکی دیگر از فیلم‌های پرهزینه سال را با جری بروکهایمر ساخت که در این فیلم هم ستارگانی مثل بروس ویلیس، بن افلک، بیلی باب تورنتون و لیو تایلر بازی داشتند و فیلم در گیشه بسیار موفق عمل کرد. فیلم در جهان بیش از 550 میلیون دلار فروخت و بِی که در آن زمان تنها 33 سال داشت یکی از جوان ترین کارگردانانی بود که به چنین موفقیتی دست می‌یافت. در سال 2001 پروژه دیگری که از پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما تا آن زمان بود به مایکل بِی محول شد. این فیلم که در آن بی به همراه بروکهایمر تهیه‌کننده فیلم هم بود «پرل هاربر» نام داشت و داستان حماسی نبرد مشهور پرل هاربر را با جلوه‌های ویژه فراوان و ستارگانی همچون بن افلک، جاش هارتنت و کیت بکینسیل به همراه الک بالدوین و جان وویت تعریف می‌کرد.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...