ثریا قاسمی

Soraya Ghasemi

عناوین شغلی : بازیگر
تولد : تهران، ایران - ۲۸ آذر ۱۳۱۹

اوايل دهه 1340 با گويندگی راديو كار حرفه ای خود را شروع كرد و سپس به تئاتر رو آورد. در همان سالها به دوبله هم پرداخت و در سريال پرطرفدار و محبوب «بالاتر از خطر» صحبت كرد. در نمايش هايی مثل «آنتيگون» و «از پشت شيشه ها» (ركن الدين خسروی) و «آندورا» (حميد سمندريان) روی صحنه رفت. گذشته از فيلم كوتاه «تلفن» با ايفای يكی از نقش های اصلی «آرامش در حضور ديگران» عرصه جدی سينما را آزموده و آنقدر قدرتمند ظاهر شد كه پس از گذشت اين همه سال ـ همچون عزت الله انتظامی ـ با اولين فيلم بلندش به ياد آورده می شود. همچنين ثريا قاسمی در سالهای ابتدای فعاليتش در يكی از اولين سريال های تلويزيونی ايرانی با نام «پيوند» (نصرت كريمی) بازی كرد. با اين همه او پس از حضور در فيلم ناصر تقوايی ـ كه چهار سال پس از ساخت امكان نمايش عمومی پيدا كرد ـ ترجيح داد فعاليت اصلی اش را در راديو و تئاتر متمركز كند. حرفه ای كه ثريا قاسمی هنوز بعد از اين همه سال كار در سينما، خودش را وابسته به آن مي داند كارگردانی و بازيگری صداست.

فيلم اول ناصر تقوايی علاوه بر اين كه در جريان سينمای تجاري ايران تجربه نامتعارفی بود، تصوير بسيار متفاوتی از شخصيت زن به نمايش گذاشت. اهميت اين موضوع از آن روست كه در فيلم های «قيصر» و «گاو» زن نقش چندانی نداشت و شايد بتوان ثريا قاسمی را پس از تاجی احمدیِ «خشت و آينه» دومين زنی دانست كه در نقشی تأثيرگذار، عميق و ماندگار درخشيد. او بر خلاف مادرش (حميده خيرآبادی) در فيلم های كمی بازی كرد و عمده تجربه های سينمايی اش مربوط به سالهای اخير است.

در اوايل دهه 1370 ثريا قاسمی در چند برنامه تلويزيونی حضور يافت كه نمی توان آنها را نمايش تلويزيونی به حساب آورد و طبعاً در كارنامه حرفه ای او به عنوان بازيگر جايی ندارند. يكی از اين تجربه ها، برنامه ای بود كه قاسمی در محاصره دكوری عجيب و غريب همراه با شمع های روشن و رنگ های تندِ صحنه و در پوششی فاخر، اشعار شاعران كلاسيک ايرانی را دِكلمه می كرد و يكی از دو مجری اين مجموعه نامه عرفانی و آموزنده بود. اين بازيگر باسابقه سينما، تئاتر، راديو و تلويزيون پس از اين كه به خاطر بازی در «مارال» در جشنواره فجر تحسين شد، به بازی در فيلم های كمدی گرايش پيدا كرد كه آخرين كار به نمايش درآمده اش انتقادهاي بسياری را به همراه داشت. دو سريال تلويزيونی «در پناه تو» (حميد لبخنده) و «شب دهم» (حسن فتحي) با بازی ثريا قاسمی محبوبيت فراواني پيدا كرد. در كنار اينها بازی او در تله تئاترهايی مثل «به سوی دمشق» (حميد سمندريان)، «نكراسوف» (محمد رحمانيان) و «به سوی كعبه» (تاجبخش فناييان) به چشم آمد. فريدون جيرانی در «شام آخر» نقش متفاوتی به ثريا قاسمی واگذار كرد كه فرق زيادی داشت با چهره مادرانه و سنتی او در فيلم ها و سريال های متعدد. بازی كوتاهش در همين فيلم جايزه بهترين بازيگر نقش مكمل را از جشن خانه سينما برای او به همراه داشت.

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...