الخاندرو گونزالس ایناریتو

Alejandro González Iñárritu

عناوین شغلی : کارگردان - نویسنده فیلمنامه - تهیه کننده - تدوین
تولد : مکزیکوسیتی، ایالت دیستریو، مکزیک - ۱۵ اوت ۱۹۶۳

در محله‌ای متوسط و در همجواری ناحیه‌ای خطرناک و معروف برای گانگسترهایش، به دنیا آمد. پدر وی بانکدار ثروتمندی بود اما در زمان کودکی، پدرش ورشکست شد و همه چیزش را از دست داد. به گفته الخاندرو، پدرش برای او یک قهرمان محسوب می‌شد زیرا در آن شرایط سخت، با پشتکار و اعتقاد یک مبارز از خانواده خود پاسداری می‌کرد.

در سال 1984 به عنوان دی جی در ایستگاه رادیویی معروف مکزیکی WFM مشغول به کار شد. او از سال 1988 شروع به ساختن موسیقی برای شش فیلم بلند از جمله «پنجه ببر» (1980) کرد. او فیلمسازی را تحت آموزه‌های لودویک مارگولس، کارگردان لهستانی در مین و لوس آنجلس و کارگردانی را زیر نظر جودیت وستون در لوس آنجلس آموخت. او در دهه ی نود، مسئول تهیه برنامه‌های Televisa، یک شرکت معروف تلویزیونی مکزیکی بود و در 27 سالگی در زمره ی جوان‌ترین کارگردانان آنها به شمار می‌رفت. پس از Televisa و در سال 1991، شرکت Zeta films را راه‌اندازی نمود که در زمینه تولید تبلیغات و برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های کوتاه فعالیت داشت.

اولین فیلم نیمه بلند او به نام «پشتِ پول» در سال 1995 و برای شرکت تلویزیونی Televisa ساخته شد که بازیگر و خواننده معروف اسپانیایی میگوئل بوسه در آن به ایفای نقش پرداخت.  گییِرمو آریاگای فیلمنامه نویس توانست پس از سه سال و نوشتن سی و شش چرک نویس، سرانجام سه داستان برای فیلم بلند «عشق سگی» بنویسد و الخاندرو گونزالس آن را به عنوان کارگردان جلوی دوربین ببرد. این فیلم با بازی گائل گارسیا برنال نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان، برنده جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی جشنواره بافتا، جایزه بزرگ هفته منتقدین و جایزه منقدین جوان جشنواره فیلم کن و نیز جشنواره‌های متعدد دیگر در سراسر جهان گردید. در سال 2000 «عشق سگی» نخستین فیلم بلندش جایزه هفته منتقدان جشنواره فیلم کن را از آن خود کرد و همچنین جایزه بافتا بهترین فیلم غیرانگلیسی را به دست آورد و در همان سال در این رشته کاندید اسکار نیز بود، و این آغاز موفقیت های الخاندرو گونزالس ایناریتو در مقام کارگردان در دنیای سینما بود.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...