جیمی فاکس

Jamie Foxx

اریک مارلون بیشاپ
عناوین شغلی : دوبلور / صداپیشه - بازیگر
تولد : تِرِل، تگزاس، آمریکا - ۱۳ دسامبر ۱۹۶۷

وی فرزند لوییس و دورل است. پدرش گاهگاهی در عرصه ی بورس فعال بود و بعد از مسلمان شدن، نام خودش را به شهید عبدالله تغییر داد. جیمی کمی بعد از متولد شدن، توسط پدربزرگ و مادربزرگش بزرگ شد و رابطه ی چندانی با پدر و مادرش نداشت. جیمی در دوران نوجوانی به شکل پاره وقت در کلیسای محل زندگی‌شان پیانو می‌نواخت.

پیانو زدن جیمی از سن 5 سالگی‌اش شروع شد. در دوران مدرسه نیز به خاطر شوخ‌طبعی و قدرت خوب بیان لطیفه‌ها، تبدیل به جایزه‌ای برای سایر دانش‌اموزان تبدیل شده بود. اگر دانش‌آموزان در سر کلاس به خوبی رفتار می‌کردند، معلم به جیمی اجازه می‌داد که برای آنها یک لطیفه تعریف کند. بعد از پایان دوران دبیرستان موفق به دریافت بورسیه برای دانشگاه بین‌المللی ایالات متحده شد و در انجا در رشته موسیقی کلاسیک و آهنگسازی شروع به تحصیل کرد. جیمی همیشه ار تاثیرات مادربزرگش در کسب موفقیت‌هایش تقدیر کرده است.

اولین بار در سال 1989 بود که جیمی به درخواست نامزدش، شروع به گفتن لطیفه در باشگاه‌های شبانه کرد. در آنجا جیمی متوجه شد که کمدین‌های خانم را زودتر از کمدین‌های مرد به روی صحنه می‌برند و این شد که نام جیمی فاکس را برای خودش انتخاب کرد به این گمان که این نام معنی‌ای دو سویه داشته و نوعی مخالفت با این رویه بود. البته او نام فاکس را به خاطر احترام، از روی نام کمدینی به نام رِد فاکس برداشت.

اویلن فیلم جیمی در سال 1992 و با فیلم «اسباب‌بازی‌ ها» کلید خورد. در این فیلم او با رابین ویلیامز هم‌بازی بود. در سال 2004 جیمی در کنار تام کروز در فیلم «وثیقه» نقش‌آفرینی کرد. وی نقش یک راننده تاکسی را در این فیلم داشت. بخاطر بازی در این فیلم، جیمی بسیار مورد تحسین قرار گرفت و به عنوان نامزد دریافت جایزه اسکار بازیگر نقش مکمل معرفی شد.

در سال 1994 بود که جیمی فاکس اولین آلبوم موسیقی خود را با نام Peep This روانه بازار کرد. در سال 2004 جیمی به همراه کانیه وِست در آهنگی با هم همکاری کردند. این اهنگ رتبه اول برترین آهنگ را در آمریکا و رتبه سوم را در بریتانیا کسب کرد. همکاری دوم این دو برای آهنگ «جستجوگر طلا» بود که این آهنگ نیز به لیست بهترین اهنگ‌های آمریکا رفته و به مدت 10 هفته مقام نخست را داشت.

سپس جیمی در فیلم «رِی» به ایفاق نقش پرداخت. این فیلم بیوگرافی ری چارلز، نوازنده مشهور آمریکایی را روایت می‌کرد. به خاطر بازی در این فیلم جیمی جایزه اسکار بهترین بازیگر را از آن خود کرد. جیمی فاکس دومین مرد تاریخ سینما است که در یک سال، دوبار نامزد دریافت جایزه اسکار بازیگری شد (یک بار نامزد به خاطر فیلم «وثیقه» و بار دوم به خاطر فیلم «ری»). پیش از او، آل پاچینو تنها بازیگری بود که این رکورد را داشت.


اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...