مسعود بهنام

Massoud Behnam

عناوین شغلی : صداگذاری - صدابرداری
تولد : کرمانشاه، ایران - ۷ آبان ۱۳۳۴
وفات : تهران، ایران - ۶ بهمن ۱۳۹۱

وی تا کلاس پنجم دبستان در کرمانشاه زندگی می‌کرد. پدرش، کارمند اداره ثبت احوال بود. وقتی کلاس پنجم دبستان را تمام کرد، در پی انتقال پدر به شیراز او نیز به همراه خانواده به شیراز مهاجرت کرد. بهنام دوره دبیرستان را در شیراز سپری کرد و در همین دوران بود که به سینما علاقمند شد.

وی در همین زمان چند بار از شدت علاقه به فیلم دیدن از مدرسه فرار کرد و با بهرام دهقان که هم‌کلاسی‌اش بود به سینما و تماشای فیلم می رفت. یکی از علاقه هی او در این دوران خواندن  مجلات سینمایی بود.

بهنام کار در سینما را همزمان با مدرسه شروع کرد و در چهار، پنج سال آخر فعالیتش در دانشکده، صدابرداری و صداگذاری تئوری و عملی رشته تخصصی صدابرداری بخش فنی دانشکده را هم تدریس می‌کرد. وی سال 1352 وارد مدرسه عالی سینما و  تلویزیون شد و با صدابردارهای مختلف آشنا شد و با آنها همکاری ‌کرد، و سرانجام در سال 1354 از آنجا فارغ التحصیل شد. بهنام اواخر سال 54 که در مدرسه استخدام شد، یک فیلم بلند داستانی به نام «با مرگ ماهی‌ها» به کارگردانی رضا آزادی را برای تلویزیون صدابرداری و صداگذاری کرد.

نخستین فیلمی که مسعود بهنام صدابرداری کرده فیلم «شبح کژدم» (کیانوس عیاری- 1364) است. وی تا سال 71 که بخش صدا استودیو بدیع تعطیل شد، در آنجا بود و سال 73 استودیو بهمن را تاسیس کرد. وی درباره استودیو بهمن می‌گفت: "استودیو بهمن یکی از دو فرزند من است. استودیو فرزند بزرگ‌تر من است چون دخترم تازه 14 ساله شده است."

مسعود بهنام سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری را هم در سال 1375 برای فیلم «براده‌های خورشید» از پانزدهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرده است.

مسعود بهنام صدابردار و صداگذار سینمای ایران، شامگاه 6 بهمن ماه 1391 بر اثر سانحه‌ای در منزل مسکونی‌اش درگذشت.برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...