دارن آرونوفسکی

Darren Aronofsky

عناوین شغلی : کارگردان - تهیه کننده - نویسنده فیلمنامه
تولد : بروکلین، نیویورک، آمریکا - ۱۲ فوریه ۱۹۶۹

در نوجوانی شیفته ی هنر شد، سپس به نقاشی دیواری روی آورد و عاشق فیلم های کلاسیک شد. پس از تحصیل در دبیرستانی ملی در نیویورک، برای تحصیل در رشاه سینما به دانشگاه هاروارد رفت و آنجا با همکار آینده اش، شون گولت، آشنا شد. ثمره ی این آشنایی فیلم پایان نامه ی تحصیلی آرونوفسکی بود که «جارو کردن سوپرمارکت» نام داشت و شون گولت در آن بازی می کرد. فیلم چند جایزه معتبر سینمایی به دست آورد، اما آرونوفسکی تا پنج سال فیلم دیگری نساخت، تا اینکه در فوریه 1996 طرح اولیه ی فیلم «پی» را نوشت. پس از تکمیل فیلمنامه – که با واکنش ستایش آمیز دوستانش رو به رو شد – تصمیم به ساخت آن گرفت، ولی برای تهیه ی فیلم پولی در بساط نبود و آرونوفسکی و شون گولت (که نقش اول فیلم را ایفا می کرد) دست با دامن اسکات فرانکلین، همکار تهیه کننده ی فیلم، شدند و سرانجام فرانکلین پیشنهاد کرد برای تکمیل فیلم از همه کسانی که می شناسند نفری صد دلار بگیرند (بعدا در جریان تولید، بعضی از افراد پول بیشتری برای کمک به تکمیل در اختیار آرونوفسکی قرار دادند). سرانجام فیلم با بودجه ای حدود شصت هزار دلار – که از خانواده و دوستان قرض گرفته شده بود – تکمیل شد و به نمایش درآمد. فیلم در جشنواره ساندنس جایزه گرفت و تحسین متنقدان و سینمادوستان را برانگیخت. در سال 1998 کمپانی آرتیزان حقوق پخش فیلم «پی» را خرید و آن را در چند شهر آمریکا به نمایش درآورد.

اریک واتسون تهیه کننده ی «پی» که در جریان تدوین فیلم از علاقه آرونوفسکی به کتاب «آخرین خروجی به بروکلین» (هیوبرت سِلبی) آگاه شده بود، او را متقاعد کرد تا کتاب دیگری از سِلبی بخواند. این کتاب، «مرثیه ای برای یک رویا» نام داشت و در واقع دارن چند سال قبل خواندنش را آغاز و نیمه کاره رها کرده بود. دارن به شدت تحت تاثیر کتابقرار گرفت و علاقه مند شد تا اقتباسی سینمایی از این رمان بسازد، اما در همین زمان درگیر دو پروژه ی دیگر شد. حتی زمانی که «پی» روی پرده بود، خبرهایی حاکی از آنکه آرونوفسکی در فکر اقتباس از یکی از داستان های مصور فرانک میلر به نام «رونین» است، به گوش می رسید (دارن یکی از علاقه مندان سرسخت داستان های مصور و از جمله داستان های مصور فرانک میلر همچون «بتمن: سال یک» و «بتمن: شوالیه تاریکی بازمی گردد» بوده و در واقع سبک بصری «پی» عملا تحت تاثیر داستان مصور سیاه و سفید «شهر گناه»، نوشته و طراحی فرانک میلر است).

همزمان با خبر ساخت «رونین»، خبر دیگری مبنی بر ساختن «پرومتئوس» یا «پرومته» به گوش رسید. دایمنشن فیلم قراردای با دارن برای نوشتن تریلری علمی- تخیلی که در خلال جنگ جهانی دوم در یک زیردریایی می گذرد امضا کرد و به نظر می رسید که خودِ آرونوفسکی قرار است آن را کارگردانی کند. آرونوفسکی هم در گفت و گویی اظهار کرد که فیلم های ترسناک مدت هاست که به سمت خون و خونریزی تمایل پیدا کرده و قول داد که به فیلمش حال و هوایی متفاوت و روانشناسانه بدهد.

اما پس از تکمیل فیلمنامه «مرثیه ای برای یک رویا» از ساختن «رونین» و «پرومته» انصراف داد و دست به کار ساختن «مرثیه....» شد و با نمایش آن، دارن توجه شدید رسانه ها و نیز هالیوود را به خود جلب کرد.

برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...