طناز طباطبایی

Tannaz Tabatabaei

عناوین شغلی : بازیگر
تولد : تهران، ایران - ۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۲

او فارغ التحصیل رشته کارگردانی تئاتر است. حضورش در سینما را با بازی در «دیشب باباتو دیدم آیدا» (رسول صدرعاملی - 1383) آغاز کرد، در نقشی فرعی که حالا کمتر کسی به یاد دارد اما از قضای روزگار مانند دختران نوجوان دیگری که با بازی در فیلمی از صدرعاملی پا به سینمای ایران گذاشتند و بعدا چهره های شاخص این سینما شدند او هم موقعیت مشابهی را به دست آورد، البته نه به سرعت ترانه علیدوستی و پگاه آهنگرانی.

بازی در نقش دختر بی هوا و خودویرانگرِ امروزی در «صداها» (فرزاد موتمن - 1387) اهمیت او را برای منتقدان و سینمادوستان آشکار کرد و دست کم عده ای نام او را به خاطر سپردند. در «مرهم» (علیرضا داوودنژاد - 1389) نقش اصلی را بر عهده داشت و حضور واقع نمایانه و بازی قابل لمس و متجانسش در حضور نابازیگرانی که جملگی از بستگان و نزدیکان داوودنژاد بودند تحسین بسیاری را در پی داشت. اما بازی در نقش دشوار و رنج آمیز دختری قربانی در «هیس دخترها فریاد نمی زنند» (پوران درخشنده) نقطه عطف حضور او در سینما شد و حالا دیگر به جایگاهی رسیده که به عنوان یکی از بهترین بازیگران نسل خودش شناخته می شود.

طناز در چند سال گذشته، در عرصه تئاتر هم فعالیت چشمگیری داشته؛ یک بار با «درس» به کارگردانی داریوش مهرجویی روی صحنه رفته و در نمایشی دیگر با بازیگر صاحب سبکی مثل آتیلا پسیانی همبازی شده است.


  • شاهگوش
  • 1392
  • -
  • گندم / دختر رحمان کله پز
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...