لیلا اوتادی

Leila Outadi

عناوین شغلی : بازیگر
تولد : تهران، ایران - ۱۴ مرداد ۱۳۶۲

تحصیلاتش را در رشته معماری داخلی در دانشگاه هنر تهران به پایان رسانده و به جز بازیگری، مشغول فعالیت در حوزه ی مرتبط با تحصیلاتش است. او همچنین دیپلم آرایشگری و گریم نیز گرفته که البته تا کنون در این زمینه فعالیتی نداشته است.

بازیگری را از سال 1381 و با تمرین تئاتر در اداره تئاتر و تئاتر شهر شروع کرد. هرچند فعالیت او در این زمینه در حد تمرین باقی ماند و یکی دو کاری هم که قرار بود به صورت رسمی اجرا شود، به دلایلی به سرانجام نرسید. در اوایل تمرین های تئاتری اش به پیشنهاد مرتضی شایسته، ایفای نقش کوتاهی را در «چشمان سیاه» (ایرج قادری) به عهده گرفت و به این ترتیب اولین کار رسمی اش در حوزه ی بازیگری، با سینما آغاز شد. یک سال بعد در سریال «مهر و ماه» (فیاض موسوی) بازی کرد از شبکه اول سیما پخش شد. در همان سال در «بید مجنون» (مجید مجیدی) بازی کرد و این نخستین تجربه مهم او در همکاری با مجیدی در یک فیلم قابل بحث، تا حدی مورد توجه قرار گرفت و بازی در مقابل پرویز پرستویی و رویا تیموریان، تجربه ارزشمندی برایش بود. اوتادی در این فیلم در نقش دختری ظاهر شد که فیزیک و چهره اش، زندگی شخصیت اصلی فیلم را که به تازگی بینایی اش را به دست آورده، متزلزل و آشفته می کند. در واقع حضور اوتادی در این فیلم، بیشتر از اینکه حاصل توانایی او در بازیگری باشد، بخاطر سیما و فیزیک خاصر او بود. این روند در فیلم های بعدی اش «قصه دل ها»، باز نقش دختر مرفه و خوش سیمایی را بازی کرد که دل یک پسر فقیر جنوب شهری را می رباید و زندگی آن پسر و همچنین خودش را به تباهی می کشاند. جالب اینجاست که در کمدی «چپ دست» (آرش معیریان)، اوتادی بدون تلاش برای هماهنگ کردن خود با حال و هوای کمیک فیلم، باز فقط حضور دارد و باز شخصیت اصلی فیلم دلباخته ی او می شود. شاید اولین نقش متفاوت او، در یکی از اپیزودهای مجموعه «فرش ایرانی» به کارگردانی داریوش مهرجویی باشد.

در سریال «آخرین گناه» (سیامک سهیلی زاده) نیز بازی کرد. با سعید سهیل در «چهار انگشتی» همکاری کرد که به عقیده سهیلی این بهترین فیلم اوست. سیروس مقدم نیز در تله فیلم «گوشه نشینان» که از شبکه دوم پخش شد از او بازی گرفته بود. در فیلم تلویزیونی «بیرون از بهشت» (خسرو معصومی) هم بازی کرده.

اوتادی در آثاری که تا کنون از او دیده ایم کمتر توجهی به وجه کیفی بازیگری اش داده، هرچند کیفیت آثاری هم که از او به نمایش درآمده -  یا به او پیشنهاد شده – در حدی نبوده که امکان مانور و ابتکار عمل را به بازیگر بدهد. شخصیت های را که اوتادی تا کنون ایفای نقش شان را به عهده داشته با کمترین تغییری، قابلیت جه به جایی از یکی به دیگری را داشته اند. این بازیگر می تواند با قناعت نکردن به ظاهر و سیمای خود، مثل معدود بازیگران جوان موفق، مسیری مطمئن تر و شایسته تر را برای ادامه حضور خود در سینما پیدا کند. خودِ اوتادی نیز البته به این نکته اذعان دارد که نقشی که خودش بتواند با افتخار از آن یاد کند، در کارنامه اش دیده نمی شود و هنوز نقش قابل توجهی در کارنامه ایفا نکرده است. شاید همین خودآگاهی، بتواند عاملی باشد برای پیشرفت و ترقی او.


  • زخم
  • 1393
  • -
  • الهام پویا
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...