سوفیا لورن

Sophia Loren

سوفیا ویلانی شیکولونه
عناوین شغلی : بازیگر
تولد : رم، ایتالیا - ۲۰ سپتامبر ۱۹۳۴

پدرش مهندس و مادرش بازیگر و آموزگار پیانو بود. در طول جنگ جهانی دوم، بندر و کارخانه مهمات در پوتزولی هدف بمباران مکرر از سوی هواپیماهای متفقین بود. در طی یک حمله، لورن به هنگام فرار به سوی پناهگاه مورد اصابت ترکش ناشی از انفجار قرار گرفت و از ناحیه چانه زخمی شد. بعد از این حادثه، خانواده او به ناپل جایی که خویشاوندان دورشان در آنجا ساکن بودند، نقل مکان کرد. بعد از جنگ، لورن و خانواده‌اش به پوتزولی برگشتند. مادربزرگ او یک میخانه در اتاق نشیمن خانه خود باز کرد. در آنجا مادرش پیانو می‌نواخت، خواهرش می‌خواند و سوفیا منتظر مشتری بود و ظرفها را می‌شست.

سوفیا در شانزده سالگی،  مدل یک مجله ماهانه شد و از همین راه او را به دنیای سینما باز کرد. فعالیت سینمایی اش را با نقش‌های کوچک در فیلم‌های کوچک ایتالیایی آغاز کرد. اولین نقشش را در فیلم «روشنایی های واریته» (فدریکو فلینی-1950) ایفاکرد. سوفیا در رقابت‌های زیبایی محلی هم شـرکت می‌کرد و چندین جایزه دریافت نمود. اما سرانجام توسط کارلو پونتی تهیه کننده سرشناس سینمای ایتالیا کشف شد.. پونتی، لورن را نخستین بار زمانی دید که هر دو در یک مسابقه ملکه زیبایی شرکت کرده بودند؛ پونتی 37 ساله داور مسابقه‌ای بود که سوفیای 15 ساله در آن با دیگران رقابت می‌کرد. او مقدمات ستاره شدن سوفیا را آماده کرد؛ از فراگیری فن بازیگری گرفته تا آموختن درس زبان انگلیسی.

با تلاش کارلو پونتی نامش به سوفیا لورن تغییر کرد. لورن توانایی بسیار زیادی در بازیگری حتی در حوزه کمدی داشت به ویژه در پروژه‌های ایتالیایی، که می‌توانست به راحتی افکار خود را ابراز کند هرچند در یادگیری زبان انگلیسی هم به خوبی پیشرفت کرد. جایزه اسکاری که او بدست آورد اولین جایزه مهم اسکار برای یک بازیگرزن غیر انگلیسی زبان محسوب می شود. لورن یکی از مشهورترین بازیگران زن جهان بود که به طور  همزمان به بازی در فیلم‌های آمریکایی و اروپایی مشغول بود و با بزرگ‌ترین ستارگان مرد سینما کار می‌کرد.


اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...