جورج لوکاس

George Lucas

جورج والتون لوکاس جونیور
عناوین شغلی : کارگردان - نویسنده فیلمنامه - تهیه کننده - تدوین
تولد : مودستو، کالیفرنیا، آمریکا - ۱۴ مه ۱۹۴۴

والدین او صاحب یک خرده فروشی و یک مزرعه گردو در میدستوی کالیفرنیا بودند. لوکاس از دوران کودکی علاقه ‌فراوانی به ماشین و موتور داشت. بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان، وارد دانشکده‌ علوم اجتماعی شد و در این مدت علاقمند به فیلمسازی و فیلمبرداری شد. او در این دوران به همراه چند فیلمساز آماتور دیگر، گروهی به نام کانیون سینما راه انداخت و شروع به ساختن فیلم‌های 16 میلی‌متری کرد.

بعد از مدتی به سان‌فرانسیسکو رفت و با هاسکل وکسلر آشنا شد. این فیلمساز نسبت به فیلمبرداری لوکاس بسیار علاقمند بود و عقیده داشت نحوه‌ به دست گرفتن دوربین او، زاویه‌های منحصر به فردی را نشان می‌دهد. پس از آن، لوکاس به دانشگاه هنرهای سینمایی در کالیفرنیای جنوبی رفت و بعد از فارغ‌التحصیلی در سال 1967، تلاش کرد به نیروی هوایی آمریکا بپیوندد ولی موفق نشد. سپس بعه نوان یک دانشجوی فارغ التحصیل، دوباره در دانشکده‌ سینمایی کالیفرنیای جنوبی در رشته‌ تولید فیلم ثبت کرد.

کمپانی برادران وارنر در سال 1968 به او اجازه داد تا شاهد مراحل ساخته شدن فیلمی به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا باشد. بعد از مدتی لوکاس به همراه فورد کاپولا یک کمپانی فیلمسازی تاسیس کرد به این امید که محیطی آزاد برای فیلمسازان جوان مهیا کند تا فارغ از قید و بندهای فیلمسازی هالیوود، به کار ساخت و تولید فیلم بپردازند.

لوکاس بعد از موفقیت‌ فیلم‌های «دیوارنوشته های آمریکایی» (1973) و «جنگ ستارگان» (1977) کمپانی فیلمسازی خود با نام "لوکاس فیلم" را تاسیس کرد. در سال 1991، موسسه‌ آموزشی جورج لوکاس به عنوان یک موسسه غیر انتفاعی به منظور تشویق و ترویج ابتکار و نوآوری در مدارس تاسیس شد.

انستیتوی فیلم آمریکا در 9 ژوئن 2005 به پاس یک عمر فعالیت هنری، از لوکاس قدردانی کرد. در 5 ژوئن 2005، کانال تلوزیونی دیسکاور، لوکاس را یکی از 100 نفر برگزیده آمریکایی قرن گذشته دانست.برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...