لوک بسون

Luc Besson

عناوین شغلی : نویسنده فیلمنامه - تهیه کننده - کارگردان - تدوین
تولد : پاریس، فرانسه - ۱۸ مارس ۱۹۵۹

در پاریس متولد شد اما به طور دائم به همراه خانواده و به ضرورت شغل پدرش که مربی غواصی و در استخدام یک شرکت توریستی بود ,تمام کودکی اش بر روی سواحل یونان، ایتالیا, یوگسلاوی و...گذشت, به زعم خودش یک کودکی ای استثنائی که با جدایی والدینش رنگ تلخی گرفت و او حتی مجبور شد مدتی را در یک پانسیون زندگی کند. ابتدا می خواست که مانند پدرش غواص حرفه ای بشود اما حادثه ای که نزدیک بود موجب نابینایی اش شود, این رویا را نافرجام گذاشت، حادثه ای که ردپای آن را می توان در «آبی بزرگ» (1988) هم دید.

بعدها به عکاسی و سپس سینما علاقمند شد و در هفده سالگی برای رفتن به پاریس به قصد ورود به دنیای سینما مادرش را ترک کرد. بعد از یک تلاش ناموفق در آمریکا, موفق شد در چند فیلم از جمله «لولو» موریس پیالا (موریس پیالا - 1980) به عنوان دستیار کارگردان مشغول کار شود. یک سال بعد فیلم کوتاهی به نام «قبل از آخرین» ساخت که روایتگرجهانی است بعد از یک جنگ اتمی و تنازع بقا بازماندگان آن, داستانی که آن را دوباره در سال 1983 و در قالب یک فیلم بلند سینمای به نام «آخرین نبرد» ساخت, فیلمی بدون دیالوگ با تصاویر چشم نواز سیاه و سفید که نام لوک بسون را بر سر زبانها انداخت و او را به عنوان استعداد جدید سینمای فرانسه در سطح جهان مطرح کرد.

اما شاید «لئون» (1995) محبوب ترین و شناخته شده ترین فیلم لوک بسون تا به امروز باشد. فیلمی که هم در اروپا و هم در آمریکا با فروش چشمگیری روبرو شد و دو بازیگر نقش اول خود - ژان رنو و ناتالی پورتمن - را تبدیل به ستاره هایی نامدار در سینمای جهان نمود و پای بسون را هم به هالیوود و پروژه های غول آسا باز نمود.


برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...