حمید فرخ نژاد

Hamid Farokhnezhad

عناوین شغلی : بازیگر - تهیه کننده
تولد : آبادان، ایران - ۲۳ تیر ۱۳۴۸

دانش آموخته رشته کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. بین سالهای 68 تا 73 نمایش هایی از جمله «پنجره ای بر بادها»، «ماجرای نیمه شب» و «خانه برنارد آلبا» را روی صحنه برد. پایان نامه تحصیلی اش اجرای «آن که گفت آری، آن که گفت نه» (برتولد برشت) بود.

پس از چند سریال تلویزیونی به عنوان دستیار کارگردان فعالیت کرد و سپس با خسرو سینایی آشنا شد که در فیلم های او دستیارش بود و همزمان فیلم های کوتاه صنعتی می ساخت. در مجموعه تلویزیونی «سرزمین سبز» (مسعود رسام و بیژن بیرنگ) به عنوان دستیار کارگردان و بازیگر شرکت داشت که هرگز پخش نشد. فیلم ویدئویی «ضریح» را برای تلویزیون ساخت و مدیر تولید «کوچه پاییز» شد.

از حضور بسیار کوتاهش به نقش حاشیه ای در فیلم «در کوچه های عشق» (که به دلیل نبود بازیگر مناسب، ناچار او جلوی دوربین رفته بود) تا فروغ چشمگیرش در «عروس آتش»، او مراحل بسیاری را پیمود. اقبال بلندی داشت که حضورش در «کوچه های عشق» به چشم نیامد تا اعتبارش به عنوان بازیگر اصلی زیر سئوال نرود. همچنین «سرزمین سبز» پخش نشد و بنابراین به عنوان بازیگر تلویزیونی هم شناخته نشد و سریال «آغوش های خالی» زمانی پخش شد که همه فرخ نژاد را در هیات یک بازیگر سینما شناخته بودند.

از این لحاظ «عروس آتش» همچون «هامون»، «باشو»، «سارا» و «شوکران» عرصه ای شد برای ظهور یک بازیگر؛ بازیگری که چنان با نقش آمیخته شد که فیلم را بدون حضورش حتی نمی توان تصور کرد. و این خصلت در بازی فرخ نژاد بدل به یک سبک شد، طوری که در فیلم معمولی «تب» نقش او بیش از دیگران خود را به رُخ می کشید. این بازیگر که چهره اش ویژگی ستاره های سینما را ندارد با «عروس آتش» ره صدساله را یک شبه پیمود. با این فیلم جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل را از جشنواره فجر گرفت، در جشن خانه سینما به عنوان بهترین بازیگر نقش اصلی معرفی شد، مورد تحسین مردم و منتقدان قرار گرفت و تندیس بهترین بازیگر مرد جشنواره کارلووی واری را از آنِ خود کرد.

پس از این موفقیت ترجیح داد در آثار فیلمسازان نامدار بازی کند. پیش از این تصمیم، فیلم بلندی کارگردانی کرد که فرجام خوشی نداشت. فیلم «سفر سرخ» او با موضوع جنگ به دلایل مختلف، غیرقابل نمایش تشخیص داده شد. پس از ساخت این فیلم دشوار در گرم ترین منطقه ایران، او مورد توجه ابراهیم حاتمی کیا قرار گرفت تا پس از پرویز پرستویی، بازیگر ثابت دو فیلم بعدی این کارگردان شود. اگرچه عده ای قاسمِ «ارتفاع پست» را تکرار فرحان «عروس آتش» قلمداد کردند اما او در عمل ثابت کرد که چگون می توان دست از نگرانی برداشت و دو نقش با ویژگی های ظاهری به نسبت مشابه را به دو شیوه ی کاملا متفوت اجرا کرد.

دو سال بعد فرصت بازی در نمایش «شب هزار و یکم» بهرام بیضایی برایش فراهم شد. در میانه ی کار، به دلیل عارضه قلبی بستری شد و در شب های آخر اجرای این نمایش پرمخاطب، بار دیگر در نقش ضحاک به روی صحنه رفت. او حالا رفته رفته می رود تا در شمار بزرگان حرفه ی بازیگری سینمای ایران قرار گیرد.


  • تگزاس
  • 1396
  • -
  • دایی هوشنگ / هوشنگ شمشیری / هوشنگ یاکوزا
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد!
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...