اولین نمایش سینمایی از یک فیلم بعد از 44 سال

دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳

فیلم «بعل» ساخته فولکر شلوندورف پس از 44 سال در بیستم مارس 2014 در آلمان به نمایش عمومی در می‌آید.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از دویچ لند، این فیلم که اقتباسی است از نمایشنامه «بعل» برشت اولین نمایش اش را در 64 امین جشنواره برلین جشن گرفت. این فیلم برای مدت 44 سال توقیف بود زیرا بر طبق گزارش رسانه ها بیوه ی برشت، هلنه وایگل تصور می کرد که آن وحشتناک است. در 1970 وارث برشت، وایگل که حق انتشار آثار برشت را داشت، دستور داد که فیلم باید در آرشیو ناپدید شود و هرگز دوباره به نمایش در نیاید.

فیلم در 1966 توسط آلمانی های جوانی ساخته شد که مقدر شده بودند تا بعدها تاریخ سینما را بسازند: فولکر شلوندورف، مارگرته فون تروتا و راینر ورنر فاسبندر که نقش اصلی را بازی کرد. دیگر کسانی که نقش کوتاهی در این فیلم بازی کردند، هانا شیوگلا و سینماگر جوان دینریش لومن بودند که بعدها در هالیوود کار کردند. در آن زمان شلوندروف 30 ساله تنها نماینده سینمای موج نو آلمان بود که موفقیتش را در جشنواره کن با فیلم «خون و رعد و برق» جشن گرفته بود. بقیه اعضای گروه، هنگامی که این اقتباس از نمایشنامه خود زیست نامه ای برشت را ساختند، هنوز در آغاز دوران حرفه ای خود بودند.

برای چندین دهه ناشران و دوستدارن فیلم برای آزادی فیلم بعل از تحریم تلاش کردند. سرانجام 2 سال پیش جولیان لورنز از بنیاد فاسبندر ترتیبی داد که دختر هلن وایگل، باربارا برشت-شال ممنوعیت را از این کار افسانه ای بردارد. این فیلم سیاه و سفید بازسازی شده است و دیدن آن برای همه علاقمندان به فیلم و تاریخ معاصر ضروری است.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...