«12 سال بردگی» جوایز اسپیریت را درو کرد

یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۹

فیلم استیو مک کوئین در بیست و نهمین دوره جوایز سالانه اسپیریت برنده پنج جایزه از جمله جایزه بهترین فیلم بلند داستانی شد.
به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، برندگان این دوره جوایز اسپیریت که از آن به عنوان معادل اسکار در جامعه سینمای مستقل آمریکا یاد می‌شود، شنبه شب، یک روز پیش از برگزاری جوایز اسکار در مراسمی در سانتا مونیکا در کالیفرنیا معرفی شدند.
درام «12 سال بردگی» ساخته استیو مک کوئین فیلمساز بریتانیایی که در هفت بخش نامزد دریافت جوایز اسپیریت بود، در پنج بخش بهترین فیلم بلند داستانی، کارگردان، بازیگر زن مکمل (لوپیتا نیونگو)، فیلمنامه (جان ریدلی) و فیلمبرداری (شان بابیت) پیروز شد.
این فیلم بر مبنای کتاب زندگینامه شخصی سالامون نورتاپ ساخته شده و نگاهی به برده‌داری در جنوب آمریکا دارد. «12 سال بردگی» ماجرای تراژیک ربوده شدن سالامون در واشنگتن دی‌سی در سال‌های پیش از آغاز جنگ داخلی آمریکا را روایت می‌کند.
«نبراسکا» ساخته ساخته الکساندر پاین، «همه چیز از دست رفته» به کارگردانی جی. سی چاندور، «فرانسس ها» ساخته نوا بامبک و «درون لوین دیویس» به کارگردانی جوئل و ایتان کوئن دیگر نامزدهای بخش بهترین فیلم بلند داستانی بودند.
ماتیو مک کاناهی برای بازی در نقش یک بیمار/فعال ایدز در فیلم «کلوب دالاس بایرز» جایزه اسپیریت بهترین بازیگر مرد را برد. چیوتل اجیوفور («12 سال بردگی»رابرت ردفورد («همه چیز از دست رفته»بروس درن («نبراسکا»)، اسکار آیزاک («درون لوین دیویس») و مایکل بی. جوردن («ایستگاه فروتویل»)، رقبای او در بخش بودند. ماتیو مک کاناهی سال گذشته نیز در جوایز اسپیریت برای فیلم «مایک جادویی» برنده جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل شد.
جارد لتو دیگر بازیگر «کلوب دالاس بایرز» برای بازی در نقش یک بیمار مبتلا به ایدز در این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل را دریافت کرد.
جایزه بهترین بازیگر زن به کیت بلانشت برای بازی در نقش زنی روان‌رنجور در «جاسمین غمگین» ساخته وودی آلن رسید. بلانشت برای دریافت این جایزه ژولی دلپی («پیش از نیمه‌شب»)، گابی هافمن («Crystal Fairy»)، بری لارسون («دوازده موقتی») و  شیلین وودلی («اینک تماشایی») را به عنوان رقیب پیش روی خود داشت.
باب نلسون برای «نبراسکا» جایزه بهترین فیلمنامه اول را از آن خود کرد. «نبراسکا» در شش بخش بخت دریافت جایزه را داشت.
جایزه بهترین فیلم بین‌المللی نیز به فیلم فرانسوی «آبی گرم‌ترین رنگ است» ساخته عبداللطیف کشیش رسید. «نشانی از گناه»، «گلوریا»، «زیبایی بزرگ» و «شکار»‌ هم در این بخش نامزد بودند.
جوایز اسپیریت از فیلم‌هایی تقدیر می‌کند که خارج از سیستم استودیوهای بزرگ یا در بخش‌های ویژه درون استودیوها در ایالات متحده ساخته شده‌اند. این جوایز فیلم‌هایی را مورد توجه قرار می‌دهد که با بودجه کمتر از 20 میلیون دلار ساخته شده‌اند.

فهرست برندگان بیست و نهمین دوره جوایز سالانه اسپیریت به شرح زیر است:

بهترین فیلم بلند داستانی: «12 سال بردگی»

بهترین بازیگر مرد: ماتیو مک کاناهی، «کلوب دالاس بایرز»

بهترین بازیگر زن: کیت بلانشت، «جاسمین غمگین»

بهترین کارگردان: استیو مک کوئین، «12 سال بردگی»  

بهترین مستند: «20 فوت تا ستاره شدن»، مورگان نویل

بهترین فیلمنامه: «12 سال بردگی»، جان ریدلی

بهترین فیلمبرداری: «12 سال بردگی»، شان بابیت

بهترین بازیگر مرد مکمل: جارد لتو، «کلوب دالاس بایرز»

بهترین بازیگر زن مکمل: لوپیتا نیونگو، «12 سال بردگی»  

بهترین تدوین: نت ساندرز، «دوازده موقتی»

جایزه جان کاساوتیس: «این مارتین بانر است»

بهترین فیلم بین‌المللی: «آبی گرم‌ترین رنگ است»

جایزه رابرت آلتمن: «ماد»

بهترین فیلم بلند اول داستانی: «ایستگاه «فروتویل»

بهترین فیلمنامه اول: «نبراسکا»، باب نلسن

جایزه تهیه‌کنندگان: توبی هالبروک و جیمز ام. جانستون

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...