یک اتفاق کم‌سابقه در تاریخ جوایز اسکار

آکادمی یک ترانه را از فهرست نامزدها خارج کرد
پنج شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰

هیئت رئیسه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در حرکتی که در تاریخ 86 ساله جوایز اسکار کمتر دیده شده، نامزدی ترانه فیلم «تنها اما نه هنوز تنها» را لغو کرد.
به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، 16 ژانویه زمانی که اسامی نامزدهای هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار اعلام شد، خیلی‌ها از نامزدی ترانه کمتر‌شنیده‌ شده "تنها اما نه هنوز تنها" از فیلمی کمتر‌ دیده‌ شده به همین نام در بخش اسکار بهترین ترانه شگفت‌زده شدند.
هیئت رئیسه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی غروب سه‌شنبه تشکیل جلسه داد تا اتهامات درمورد نامزدی غیرمنتظره این ترانه را بررسی کند. هیئت رئیسه در نهایت تصمیم گرفت ترانه "تنها اما نه هنوز تنها" را از فهرست نامزدهای این بخش خارج کند. آکادمی ترانه دیگری را جایگزین نخواهد کرد.   
آکادمی پس از جلسه هیئت رئیسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: "هیئت رئیسه به نتیجه رسید بروس براوتن آهنگساز ترانه "تنها اما نه هنوز تنها" که قبلا عضو هیئت رئیسه بوده و اکنون عضو کمیته اجرایی شاخه موسیقی آکادمی است، در مقطع رای‌گیری به تعدادی از 239 عضو دیگر این شاخه  ایمیل زده و آن‌ها را از ترانه خود مطلع کرده است."
براوتن 28 سال پیش برای فیلم «سیلورادو» نامزد اسکار بهترین موسیقی شد و از 2003 تا 2012 عضو هیئت رئیسه آکادمی بود. او برای ترانه "تنها اما نه هنوز تنها" به طور مشترک با دنیس اشپیگل، ترانه‌سرا نامزد اسکار شده بود.
این ترانه که قالب سرودهای مذهبی را دارد در فیلم مستقل «تنها اما نه هنوز تنها» به کار رفته است.
براوتن دقایقی پس از اعلام خبر لغو نامزدی‌اش به هالیوود ریپورتر گفت: "من نابود شده‌ام. من یک کمپین ساده به راه انداختم و وقتی ترانه‌ام مورد توجه قرار گرفت، این توجه علیه خودم استفاده شد. من را از رقابتی خارج کردند که چندین ماه تبلیغ پشت آن بود. من فقط از آدم‌ها خواستم این ترانه را پیدا کنند و آن در نظر بگیرند."
شریل بون آیزاکس رئیس آکادمی گفت: "هر قدر هم که این نوع ارتباط از روی حسن‌نیت باشد، استفاده یک فرد از موقعیت خود به عنوان عضو سابق هیئت رئیسه و عضو فعلی کمیته اجرایی، برای تبلیغ شخصی، کاری ناعادلانه است."
آکادمی در بیانیه‌ای گفت: «هیئت رئیسه به نتیجه رسید اقدامات براوتن تخطی از قوانین آکادمی در مورد تبلیغات بوده است. هدف آکادمی ایجاد اطمینان درمورد عادلانه بودن رقابت است. اگر هیئت رئیسه به نتیجه برسد هر نوع تبلیغ خلاف این هدف است، چه در قوانین پیش‌بینی شده باشد، چه نشده باشد، برای حفظ شهرت و انسجام پروسه جوایز، هر نوع اقدام اصلاحی را انجام می‌دهد و هر نوع مجازات را در نظر می‌گیرد."
در تاریخ برگزاری جوایز اسکار تنها چند بار پیش آمده که پس از اعلام نامزدها یک نامزد حذف شود. نامزدی «دل‌های قرص و دست‌های راغب» (1931) در بخش فیلم کوتاه (کمدی) لغو و «Scratch-As-Catch-Can»، فیلم کوتاه دیگری از آر‌کی‌او رادیو جایگزین آن شد. هیچ مدرکی در دست نیست که چرا این اتفاق افتاد.
«شیرجه رفتن و بمباران کردن» (1942) که در بخش بهترین جلوه‌های ویژه نامزد بود، جای خود را به «گرگ دریا» داد. در‌مورد علت این جابجایی هم هیچ مدرکی در دست نیست.
نامزدی فیلم «Hondo» تولید 1953 در بخش فیلمنامه، پس از آنکه معلوم شد یک کار اوژینال نیست، لغو شد. برای این فیلم جایگزین معرفی نشد. وقتی مشخص شد نینو روتا، آهنگساز «پدرخوانده» (1972) در موسیقی این فیلم بخش‌هایی از موسیقی خود برای یک فیلم دیگر - «Fortunella» تولید 1958 - را به کار برده، نامزدی او در بخش بهترین موسیقی لغو و موسیقی فیلم «کارآگاه» جایگزین آن شد.
«جایی در دنیا» (1992) نماینده اوروگوئه در بخش اسکار فیلم خارجی‌زبان توسط آکادمی در این بخش نامزد شد، اما بعد آکادمی به نتیجه رسید عوامل اوروگوئه‌ای در خلق این فیلم کمتر از آرژانتینی‌ها نقش داشتند و فیلم را از فهرست نامزدها خارج کرد. فیلم «Tuba Atlantic» هم در بخش بهترین فیلم کوتاه زنده نامزد شد، اما وقتی مشخص شد این فیلم پیش از مراسم اسکار از تلویزیون نروژ پخش شده، فرصت رقابت در این بخش را ازدست داد.
تنها یک بار پیش آمده که یک فیلم یا یک فرد پس از دریافت جایزه اسکار ناچار شود آن را پس بدهد. «آمریکایی‌های جوان» (1967) جایزه بهترین مستند بلند را برد، اما کمتر از یک ماه بعد، وقتی مشخص شد این فیلم سال پیش از آن روی پرده رفته، جایزه از فیلم گرفته شد. «سفر به درون» نزدیک‌ترین رقیب «آمریکایی‌های جوان» روز بعد به عنوان برنده اسکار مستند بلند معرفی شد.
ترانه "شاد" از فیلم «من نفرت‌انگیز 2»، "رهایش کن" از فیلم «یخ‌زده»، "ترانه ماه" از فیلم «او» و "عشق عادی" از فیلم «ماندلا: راه دراز آزادی»، دیگر نامزدهای بخش اسکار بهترین ترانه هستند. در مجموع 75 ترانه برای رقابت در این بخش واجد شرایط بودند.
اعضای شاخه موسیقی آکادمی ترانه‌های منتخب خود را بر مبنای امتیاز رده‌بندی می‌کنند. پنج ترانه که بیشترین امتیاز را گرفته باشند، نامزد اسکار می‌شوند.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...