رکوردشکنی پرفروش‌ترین فیلم ترسناک تاریخ سینما

بازگشت هریسون فورد با دنباله «بلید رانر»
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۶:۳۹

با بازگشت «بلید رانر» حکمرانی فیلم ترسناک «آن» بر گیشه سینمای آمریکا پایان یافت. هر چند «آن» رکورد شکست و تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم ترسناک تاریخ سینما شد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، در هفته‌ای که فروش جهانی فیلم «آن» از مرز 600 میلیون دلار عبور کرد، فیلم «بلید رانر 2049» به صورت گسترده در جهان اکران شد.

«آن» چند هفته‌ای بود که بی رقیب در صدر جدول پرفروش‌های سینمای آمریکا قرار داشت و حتی هفته گذشته با اکران فیلم «ساخت آمریکا» با بازی تام کروز این جایگاه را از دست نداد سرانجام با ورود «بلید رانر» از صدر جدول به رده سوم سقوط کرد.

بیش از سه دهه پس از موفقیت ریدلی اسکات با فیلم «بلید رانر»، دنباله این اثر سینمایی به کارگردانی دنیس ویلنوو و البته با بازی هریسون فورد به پرده سینما بازگشته است. پیش از اکران «بلید رانر 2049» اکثر منتقدان سینمایی با دیدی مثبت اثر تازه دنیس ویلنوو را ارزیابی کردند و نقدهای خوبی بر فیلم نوشتند اما این نقدهای خوب و پیشینه فیلم باعث موفقیت چشمگیر آن در گیشه نشد.


«بلید رانر 2049» از دست فیلم‌هایی است که در اختیار داشتن عنوان پرفروش‌ترین اثر سینمای آمریکا در هفته گذشته برای تهیه‌کنندگانش رضایت‌بخش نیست. این فیلم در نخستین هفته اکران در بیش از چهار هزار سالن سینما 31 میلیون و 500 هزار دلار فروخت که برای فیلمی با بودجه 150 میلیون دلاری کم و ناامیدکننده است.

در پیش‌بینی‌های پیش از اکران فیلم فروشی بالاتر از 45 میلیون دلار برای فیلم در نظر گرفته شده بود که البته محقق نشد. یکی از مشکلات را می‌توان به مدت زمان فیلم نسبت داد. «بلید رانر 2049» از آغاز تا پایان بیش از 163 دقیقه درازا دارد.

با نگاهی به ترکیب تماشاگران فیلم پی‌ می‌بریم که بیشتر هواداران قدیمی «بلید رانر» ریدلی اسکات بودند که برای تماشای فیلم تازه آمدند. بیش از 86 درصد تماشاگران بالای 25 و بیش از 63 درصد آنها بالای 35 سال داشتند.

این فیلم در اغلب بازارهای بزرگ سینمای جهان به غیر از چین همزمان اکران شد و خارج از آمریکا 50 میلیون دلار دیگر فروش داشت. با این حساب به نظر نمی‌رسد که «بلید رانر 2049» به هدفش یعنی فروشی بالاتر از 400 میلیون دلار در جهان دست پیدا کند مگر این که در گیشه چین شاهد رویدادی غیرمعمول باشیم.

در «بلید رانر» تازه دنیس ویلنوو ترکیب تازه‌ای خلق کرده و در آن رایان گاسلینگ را کنار هریسون فورد قرار داده است. جارد لیتو، دِیو باتیستا و رابین رایت دیگر ستارگان حاضر در این فیلم پرهزینه هستند.

جف گلدشتاین از کمپانی برادران وارنر هم فروش کم فیلم در افتتاحیه تایید کرد و گفت: "از فروش پایین فیلم در آمریکای شمالی ناراحت شدیم. از آن رو ناراحت شدیم که ویلنوو فیلم بسیار خوبی ساخته است. بی شک آن مقداری که انتظار داشتیم در جذب تماشاگران موفق نبودیم." او امیدوار است فیلم افت فروش کمی را در هفته‌های آتی تجربه کند و پیش‌بینی می‌کند که یکی از مدعیان جوایز سینمایی شود.

فیلم «کوهستان میان ما» به کارگردانی هانی ابو اسد نیز هفته گذشته به صورت گسترده در آمریکای شمالی اکران شد. این فیلم با بازی کیت وینسلت و ادریس البا داستان تلاش دو نجات یافته از سقوط هواپیما در طبیعت وحشی است. این فیلم از اکران در بیش از سه هزار سالن سینما بیش از 10 میلیون دلار به دست آورد و تبدیل به دومین اثر پرفروش هفته گذشته شد.

هفته پیش دوباره یک اثر انیمیشنی به صورت گسترده روی پرده رفت و در سه روز نخست اکران نزدیک به 9 میلیون دلار فروش داشت. «پونی کوچولوی من» با اقتباس از یک سریال تلویزیونی درباره یک اسبچه جادویی ساخته شده است و امیلی بلانت، کریستین چنووث، مایکل پنا، آزو ادوبا، لیو شرایبر صداپیشگان آن هستند.

البته فروش «پونی کوچولوی من» آنقدر خوب نبود که فیلم ترسناک «آن» را از جمع سه اثر پرفروش هفته خارج کند. «آن» این هفته 9 میلیون دیگر فروش داشت و به نخستین فیلم ژانر وحشت تبدیل شد که فروشش در آمریکای شمالی از 300 میلیون دلار فراتر رفته است. با احتساب فروش 298 میلیون دلار فیلم در بازارهای بین‌المللی فیلم «آن» با فروش 603 میلیون دلاری عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را نیز در اختیار دارد.

در میان پرفروش‌های مدعیان اسکار هم به چشم می‌خورند. فیلم «ویکتوریا و عبدل» به کارگردانی استفن فریرز هفته گذشته با افزایش تعداد سالن‌های محل نمایش به فروشی برابر با چهار میلیون و 100 هزار دلار دست پیدا کرد. فیلم «نبرد جنسیت‌ها» نیز در 1200 سالن سینما دو میلیون و 400 هزار دلار فروش داشت و در رده دهم پرفروش‌ها قرار گرفت.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...