سوزانا یورک درگذشت

جمعه ۲۴ دی ۱۳۸۹ ساعت ۲۳:۴۵

سوزانا یورک بازیگر قدیمی سینمای بریتانیا پس از یک دوره بیماری در سن 72 سالگی درگذش.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از گاردین، سوزانا یورک بازیگر قدیمی و برجسته انگلیسی پس از یک دوره بیماری سرانجام در سن 72سالگی دار فانی را وداع گفت.

بر پایه همین گزارش، سوزانا یورک که در کارنامه بازیگری اش با ایفای نقش در فیلم های مهمی چون «آنها به اسب ها شلیک نمی کنند، می کنند؟» (سیدنی پولاک-1969) نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش دوم زن شده بود در طول زندگی هنری اش در فیلم های مهم دیگری همچون «سوپر من» (ریچارد دانر-1978)، «مردی برای تمام فصول» (فرد زینه مان-1966)، «تام جونز» (تونی ریچاردسون-1963) ، «بیدارشدگان» (مایک نیوئل-1980) و «زی و شرکا» (برایان جی. هاتون-1972) به عنوان بازیگر ظاهر شده بود.

گفتنی ست که این بازیگر سرشناس در سال ا972 به خاطر بازی در فیلم «تصاویر» (رابرت آلتمن) موفق به دریافت نخل طلای جشنواره کن شده است.

سوزانا یوک در نهم ژانویه 1939 با نام اصلی سوزانا یولاند فِلِچر در منطقه چلسی شهر لندن به دنیا آمد. دختر یک بانکدار و بازرگان به اسم سیمون ویلیام فِلِچر بود. مادرش جوآن نیتا باری نیز دختر یک دیپلمات بود. او کارش در سینما را در سال 1960 با بازی در فیلم «آهنگ افتخار» در کنار آلک گینس و جان میلز آغاز نمود. «قتل خواهر جورج» (1968) و «نبرد بریتانیا» (1969) از دیگر فیلم های مهم او در سال های بعد بودند. او علاوه بر فیلم اصلی «سوپرمن» در سال 1978 در 3دنباله بعدی آن هم بازی کرده است. او در سال 1984 در «سرود کریسمس» بر اساس یکی از آثار چارلز دیکنز به ایفای نقش پرداخت. آخرین فیلم او در سال 2010 بازی در فیلم «تماس» بود.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...