فهرست کوتاه جایزه اسکار فیلم خارجی‌زبان اعلام شد

«گذشته» فرهادی از رقابت بازماند
جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۰

 آکادمی علوم و هنرهای سینمایی فهرست کوتاه بخش فیلم خارجی‌زبان هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار را اعلام کرد.
به گزارش فیلم نگاه و به نقل از ورایتی، «شکار» توماس وینتربرگ، «زیبایی بزرگ» پائولو سورنتینو و «فروپاشی حلقه شکسته» فلیکس فان گرونینگن در میان 9 فیلم فهرست کوتاه بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار 2014 هستند که اسامی آنها جمعه شب اعلام شد.
در نهایت شگفتی، «گذشته» ساخته اصغر فرهادی نتوانست به فهرست کوتاه نامزدهای این بخش راه پیدا کند. «جدایی نادر از سیمین» فیلم قبلی فرهادی دو سال پیش برنده اسکار فیلم خارجی‌زبان شد و از فیلم جدید او به عنوان یکی از رقبای جدی این بخش یاد می‌شد.
مستند «تصویر گمشده» از کامبوج، فیلم رزمی «استاد بزرگ» از هنگ کنگ، «دو زندگی» از آلمان، «دفتر یادداشت» از مجارستان، «یک داستان کوتاه از زندگی یک آهن فروش» از بوسنی و هرزگوین و «عمر» از فلسطین دیگر فیلم‌های فهرست کوتاه هستند.
دنیس تانوویچ کارگردان «یک داستان کوتاه از زندگی یک آهن فروش» کارگردان فیلم «سرزمین هیچکس» درباره جنگ داخلی در بوسنی است که سال 2002 برنده اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد.
«وجده» از عربستان سعودی، «گلوریا» از شیلی، «گابریل» از کانادا، «استالینگراد» از روسیه و «هلی» از مکزیک از دیگر فیلم‌های مطرح هستند که از راه‌یابی به فهرست کوتاه بازماندند.
با حذف دو فیلم «وجده» و «گذشته»، شرکت سونی پیکچرز کلاسیک به شکلی دور از انتظار از بخش فیلم خارجی‌زبان خارج ماند. فیلم‌هایی که این شرکت در آمریکای شمالی توزیع‌ کرد اسکار فیلم خارجی‌زبان چهار دوره اخیر را از آن خود کردند.
در دو سال گذشته «عشق» و «جدایی نادر از سیمین» رقبای جدی این بخش بودند. امسال هیچ فیلمی پیشتاز نیست و در این شرایط شاید «شکار» از دانمارک و «زیبایی بزرگ» از ایتالیا تحسین‌شده‌ترین فیلم فهرست کوتاه باشند.
«شکار» داستان مردی است که به اشتباه به آزار و اذیت یک کودک متهم می‌شود. این فیلم سال گذشته در جشنواره کن جایزه بهترین بازیگر مرد (مس میگلسن) را دریافت کرد. «زیبایی بزرگ» که درباره نویسنده‌ای سالخورده است، امسال در بخش مسابقه رسمی جشنواره کن نمایش داده شد.
امسال برای اولین بار 76 کشور نمایندگان خود را برای رقابت در بخش فیلم خارجی‌زبان به آکادمی معرفی کردند.
داوطلبانی از تمام شاخه‌های آکادمی - که "کمیته عمومی" بخش فیلم خارجی‌زبان را تشکیل می‌دهند - در دو ماه گذشته فیلم‌های واجد شرایط را دیدند و بر مبنای امتیاز 6 تا 10 نمره دادند.
شش فیلم که بالاترین متوسط امتیاز را توسط "کمیته عمومی" کسب کردند، دو سوم فهرست کوتاه را شکل دادند. سپس پنجشنبه شب "کمیته اجرایی" بخش فیلم خارجی‌زبان - که 20 عضو دارد - تشکیل جلسه داد و پس از اطلاع از شش فیلم انتخاب‌شده، سه فیلم را دیگر انتخاب کرد.
دو کمیته‌های ویژه یکی در نیویورک و دیگری در لوس آنجلس ماه ژانویه فیلم‌های فهرست کوتاه را در سه روز می‌بیند و بعد درباره پنج نامزد نهایی تصمیم می‌گیرد که اسامی آن‌ها پنجشنبه 16 ژانویه (26 دی) همراه نامزدان دیگر بخش‌ها اعلام خواهد شد.
هشتاد و ششمین دوره جوایز آکادمی یکشنبه دوم مارس (بامداد دوشنبه 12 اسفند) در دالبی تیه‌تر در هالیوود اند هایلند در لوس آنجلس برگزار می‌شود.

فهرست کوتاه نامزدهای بخش فیلم خارجی‌زبان به شرح زیر است:

«فروپاشی حلقه شکسته»، فلیکس فان گرونینگن، بلژیک
«یک داستان کوتاه از زندگی یک آهن فروش»، دنیس تانوویچ، بوسنی و هرزگوین
«تصویر گمشده»، ریتی پان، کامبوج
«شکار»، توماس وینتربرگ، دانمارک
«دو زندگی»، گئورگ ماس، آلمان
«استاد بزرگ»، وونگ کار وای، هنگ کنگ
«دفتر یادداشت»، یانوش ساس، مجارستان
«زیبایی بزرگ»، پائولو سورنتینو، ایتالیا
«عُمَر»، هانی ابو اسد، فلسطین
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

سروش ترک زاده
  •  14
  • |
  •  13
  • |

    امیدوارم فیلم گذشته هم مانند فیلم جدایی نادر از سیمین، دوباره افتخار آفرینی کند.