اسامی فیلم‌های جشنواره فجر اعلام شد

دبیر جشنواره: با سازندۀ هیچ فیلمی برای ممیزی اثرش صحبت نکردیم | 28 فیلم در بخش مسابقه
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۱

اسامی فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقه سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از ایسنا، امسال برگزارکنندگان جشنواره تصمیم گرفتند اسامی فیلم‌های راه یافته به این رویداد سینمایی را در جریان برگزاری یک نشست خبری اعلام کنند. فیلم‌های این دوره از جشنواره را که به دبیری محمد حیدری برگزار می‌شود، سید ضیا هاشمی، محمد‌علی حسین‌نژاد، نرگس آبیار، عماد افروغ، جمال امید، حسین کرمی و دکتر طاها مرقاتی برگزیدند.

حیدری در این مراسم گفت: "بعد از 45 روز تلاش هیات انتخاب، امروز نتیجه بخش مسابقه سینمای ایران اعلام می‌شود. بخش چشم‌انداز سینمای ایران داریم که شامل 44 فیلم خواهد بود و از مجموع این 44 فیلم این تعداد فیلم برای بخش سودای سیمرغ هستند. این 44 فیلم شامل تمام بخش‌های فراخوان خواهد بود."

او تاکید کرد امروز 28 اثر معرفی می‌شود و روز یکشنبه ادامه فیلم‌ها معرفی می‌شود. تمام این 44 فیلم در بخش سیمرغ مردمی رقابت خواهند کرد.

اسامی فیلم‌ها که از سوی هیات انتخاب ظهر جمعه هفدهم دی ماه اعلام شد، به این شرح است:

کارگر ساده نیازمندیم (منوچهر هادی) / مادری (رقیه توکلی) / ایتالیا ایتالیا (کاوه صباغ‌زاده) / انزوا (مرتضی امیرعباس میرزایی) / نگار (رامبد جوان) / سد معبر (محسن قرایی) / چراغ‌های ناتمام (مصطفی سلطانی) / ماه گرفتگی (مسعود اطیابی) / یک روز بخصوص (همایون اسعدیان)/ کمدی انسانی (محمدهادی کریمی) / ویلایی‌ها (منیر قیدی) / گشت2 (سعید سهیلی) / سوفی و دیوانه (مهدی کرم‌پور) / رگ خواب (حمید نعمت‌الله) / پشت دروازه بهشت (علی نوری اسکویی - انیمیشن) / اسرافیل (آیدا پناهنده) / فراری (علیرضا داودنژاد) / ماجرای نیمروز (محمدحسین مهدویان) / بدون تاریخ بدون امضا (وحید جلیلوند) / سارا و آیدا (مازیار میری) / زیر سقف دودی (پوران درخشنده) / خفگی (فریدون جیرانی) / پشت دیوار سکوت (مسعود جعفری جوزانی) / ٱذر (محمد حمزه‌ای) / قاتل اهلی (مسعود کیمیایی) / تابستان داغ (ابراهیم ایرج زاده) / 21 روز بعد (محمدرضا خردمندان) / شماره 17 سهیلا (محمود غفاری)

حیدری بعد از اعلام اسامی فیلم‌ها به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

دبیر جشنواره در پاسخ به این نکته که چطور 9 فیلم اولی در بخش مسابقه جشنواره راه یافت، گفت: "در جشنواره بحث کیفیت مهم است. کسانی که آثار خود را به جشنواره داده‌اند این را در نظر دارند که فیلم‌شان وارد رقابت می‌شود. در سال‌های اخیر کارگردان اولی‌ها حضور پررنگی داشتند و واضح بود در بخش فیلم اولی‌ها فیلم‌های مهمی انتخاب خواهد شد. اعترض کارگردانان فیلم اولی این بود که باقی عوامل ما دیده نمی‌شوند و از این بخش فیلم‌های اول و سودای سیمرغ تلفیق شد."

او در مورد این که چطور فیلم‌ها برای حضور در بخش‌های مختلف انتخاب شدند، گفت: "روز یکشنبه که باقی فیلم‌ها اعلام شوند، 44 فیلم جشنواره تکمیل می‌شود. همه فیلم‌ها با یک معیار سنجیده شدند. با توجه به کیفیت آثار و نظر هیات انتخاب، این تصمیم گرفته شد که این 28 اثر در بخش مسابقه وارد شوند."

حیدری در پاسخ به این پرسش که آیا فیلمسازی از حضور در جشنواره انصراف داده است یا فیلمی که به دلیل ممیزی بیرون مانده است؟ گفت: "این حق طبیعی افرادی است که فیلمشان از جشنواره بیرون مانده که بپرسند به چه دلیل فیلم‌شان در جشنواره نیست. به هر حال اثری را نداشتیم که فرم را پر کرده باشند و فیلم را به دفتر جشنواره داده باشند و هیات انتخاب آن را ندیده باشد."

حیدری تاکید کرد از ابتدا قرار نبود هیات انتخاب در نشست معرفی فیلم‌ها حضور داشته باشند.

او همچنین در مورد نبود فیلم محمد رسول‌اف و فیلم جدید کیانوش عیاری در جشنواره هم گفت: "جزئیات در مورد این مسائل اعلام خواهد شد، اما به طور کلی دو سه فیلم هستند که اصلاً به جشنواره نرسیدند و ارائه نشدند. مجموعه آثار چه به لحاظ محتوا و ساخت مورد ارزیابی قرار گرفته است. در جلسات بعد دلیل بیرون ماندن برخی فیلم‌ها اعلام خواهد شد. ما با سازنده هیچ اثری صحبت نکردیم که ممیزی را بپذیرند یا نه. گفت‌و‌گویی با هیچ صاحب اثری صورت نگرفته است که تغییری را در فیلم اعمال کنند."
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...