فروش 780 میلیون دلاری «جنگ ستارگان» در 3 هفته

سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۹

سال 2016 با موفقیت خیرکننده آثار دیزنی به پایان رسید و به لطف فروش بالای این آثار رکورد فروش سینمای آمریکا در یک سال شکسته شد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، در سال نوی میلادی نیز نبض گیشه سینمای آمریکا همچنان در دست «یاغی یک: داستانی از جنگ ستارگان» است. این فیلم در سومین هفته اکران با فروشی برابر با 64 میلیون و 300 هزار دلار رده نخست پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای آمریکا را از آن خود کرد.

تازه‌ترین اثر از دنیای حماسی «جنگ ستارگان» تا کنون در آمریکا 439 میلیون و 700 هزار دلار و در سراسر جهان 689 میلیون و 700 هزار دلار بلیت فروخته است. طولانی‌تر شدن تعطیلات پایان هفته در آمریکا به دلیل تعطیلات سال نوی میلادی به فروش بیشتر فیلم‌ها کمک شایانی کرد.

این فیلم که در حال حاضر در بیش از چهار هزار سینمای آمریکا در حال اکران است، پس از «در جستجوی دوری» عنوان دومین فیلم پرفروش سال 2016 را به خود اختصاص داد. هر چند که ادامه اکران فیلم در سال 2017 بی‌شک فروش آن را از «در جستجوی دوری» بیشتر خواهد کرد.

در گیشه سال نوی سینمای آمریکا رتبه دوم پرفروش‌ترین‌ها به انیمیشن «بخوان» از کمپانی یونیورسال رسید. این انیمیشن درباره مسابقه آوازخوانی در دنیای حیوانات در دومین هفته اکران 56 میلیون و 400 هزار دلار فروش داشت. مجموع فروش این انیمیشن در آمریکای شمالی به 180 میلیون دلار رسیده است. فروش خارجی «بخوان» نیز هفته گذشته از مرز 100 میلیون دلار گذشت تا این انیمیشن خیلی زود فروش جهانی خود را به مرز 300 میلیون دلار نزدیک کند.

با عملکرد خوب فیلم‌هایی چون «جنگ ستارگان» و «بخوان» گیشه سینمای آمریکا در سال 2016 رکورد شکست و مجموع بلیت‌ فروشی سینماهای آمریکا در این سال به 11 میلیارد و 400 میلیون دلار رسید.

عاشقانه فضایی «مسافران» به کارگردانی مورتن تایلدام سومین فیلم پرفروش سینمای آمریکا در هفته گذشته بود. این فیلم با بازی جنیفر لارنس و کریس پرات با فروش 20 میلیون و 700 هزار دلاری این هفته مجموع فروش خود در سینماهای آمریکا را به 66 میلیون دلار رساند. این فیلم از کمپانی سونی در بیش از سه هزار سینمای آمریکا در حال اکران است اما با در نظر گرفتن بودجه 110 تا 120 میلیون دلاری اثر، برای فرار از زیان نیاز به عملکرد خارق‌العاده در گیشه جهانی دارد.

هفته گذشته دیزنی اثر دیگری هم در جدول پرفروش‌‌ترین فیلم‌های در حال اکران داشت. انیمیشن «موآنا» جایگاه چهارمین فیلم پرفروش سینمای آمریکا را از آن خود کرد. فروش جهانی این انیمشن در حال حاضر به بیش از 400 میلیون دلار رسیده است.

کمدی «چرا او؟» نیز با 13 میلیون دلار در جدول پرفروش‌ها در جایگاه پنجم ایستاد. مجموع فروش این فیلم در آمریکا به 37 میلیون و 600 هزار دلار افزایش یافت. جیمز فرانکو و برایان کرانستون بازیگران این فیلم کمدی از کمپانی فاکس هستند.

دنزل واشنگتن فیلم «حصارها» را با اقتباس از یک نمایشنامه معروف ساخته است. این فیلم که در هفته‌های گذشته به صورت محدود در چند سینما در حال اکران بود، از روز کریسمس به صورت گسترده اکران شد و با فروشی برابر با 12 میلیون و 700 هزار دلار در جایگاه ششم پرفروش‌ها ایستاد. دنزل واشنگتن و ویولا دیویس بازیگران این اقتباس سینمایی هستند. مجموع فروش این درام سینمایی از کمپانی پارامونت پس از اکران گسترده در پایان هفته گذشته به 32 میلیون و 400 هزار دلار رسید. این میزان فروش برای اقتباسی سینمایی از یک نمایشنامه موفقیت به شمار می‌رود.

مدعی اصلی جایزه اسکار دیگر فیلم پرفروش هفته گذشته بود. «لالا لند» به کارگردانی دیمین شزل با فروشی برابر با 12 میلیون و 300 هزار دلار در جایگاه هفتم جدول پرفروش‌ها قرار گرفت. این فیلم از کمپانی لاینزگیت نیز پیش از اکران گسترده چند هفته به صورت محدود در حال اکران بود و عنوان پرفروش‌ترین فیلم با اکران محدود در سال 2016 را نیز از آن خود کرد. فروش جهانی «لالا لند» هفته گذشته از مرز 64۴ میلیون دلار عبور کرد.

در این میان فیلم «کیش آدمکش» با بازی مایکل فاسبندر در گیشه عملکرد ضعیفی داشت و هفته را با فروش 10 میلیون و 900 هزار دلاری به پایان رساند. این فیلم نیز همانند «مسافران» چشم به اکران جهانی دارد. «کیش آدمکش»‌ با اقتباس از یک بازی ویدئویی ساخته شده است.

«منچستر کنار دریا» از دیگر مدعیان جوایز سینمایی است که از هفت هفته پیش به صورت محدود در حال اکران است. سینماهای محل اکران فیلم کنت لونرگان هفته گذشته به بیش از هزار سینما افزایش یافت. مجموع فروش «منچستر کنار دریا» در حال حاضر به 29 میلیون و 700 هزار دلار رسیده است.

هفته گذشته فیلم‌های «ارقام پنهان»، «روز میهن‌پرستان» و «زنان قرن بیستم» به صورت محدود اکران شدند. «ارقام پنهان» روز کریسمس در 25 سینما اکران شد و به صورت میانگین در هر سینما 45 هزار و 800 دلار فروخت. فیلم «زنان قرن بیستم» به کارگردانی مایک میلز نیز در چهار سینمای نیویورک و لوس‌آنجلس اکران شد و به صورت میانگین در هر سینما 36 هزار و 546 دلار فروش داشت.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...