ثبت رکوردهای تازه سینمایی در سال 2016

جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۲

در سالی که دیزنی رکورد فروش جهانی را جابه‌جا کرد، رکورد فروش یک فیلم در سینمای چین شکسته شد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از اسکرین دیلی، سال 2016 با تمام فراز و فرودهایش به روزهای پایانی رسیده است. فروش سینمای جهان در این سال شاهد شکسته شدن چندین رکورد بود که چند نمونه از آنها را مرور می‌کنیم.

«پری دریایی» رکورد فروش سینمای چین را شکست

فیلم «پری دریایی»‌ به کارگردانی استفان چو با فروشی برابر با 526 میلیون دلار که 95 درصد آن در سینما‌های چین به دست آمد، خیلی راحت پرفروش‌ترین اثر سینمای این کشور در سال 2016 شد و علاوه بر آن رکورد فروش سینمای چین را نیز به نام خود ثبت کرد. برای مقایسه بد نیست بدانید که دومین فیلم پرفروش سینمای چین در سال گذشته انیمیشن «زوتوپیا» بود که با فروشی برابر با 235 میلیون دلار در سینمای این کشور به کار خود پایان داد.


سال رکوردشکنی دیزنی

فروش کلی فیلم‌های دیزنی در سال 2016 از مرز هفت میلیارد دلار گذشت و رکورد تازه‌ای در گیشه سینما بر جای گذاشت. رکوردی که تا پیش از این هیچ کمپانی دیگری به آن دست نیافته بود. دیزنی دو میلیارد و 700 میلیون دلار از این مبلغ را از آمریکای شمالی و چهار میلیارد و 300 میلیون دلار آن را از گیشه بین‌المللی به دست آورد. دلیل اصلی موفقیت دیزنی تنوع محصولات این کمپانی از شرکت‌های زیرمجموعه مشهورش شامل «استودیوی‌ انیمیشن دیزنی»، «استودیوی انیمیشن پیکسار»، «استودیوی مارول» و «لوکاس فیلم» بود.


پرفروش‌ترین فیلم درجه «R» تاریخ سینما

سال گذشته کمدی ابرقهرمانی «دِد پول» با پشت سر گذاشتن فیلم «ماتریکس، بارگذاری مجدد» عنوان پرفروش‌ترین فیلم درجه «R» تاریخ سینما را از آن خود کرد. این فیلم با بازی رایان رینولدز در سراسر جهان بیش از 783 میلیون دلار فروش داشت.


پرفروش‌ترین اقتباس سینمایی از یک بازی ویدیویی

فیلم «وارکرافت» علیرغم نظر منفی منتقدان سینمایی و عملکرد ضعیف در گیشه سینمای آمریکا، با اتکا به فروش خیرکننده 220 میلیون دلاری در چین به پرفروش‌ترین اقتباسی سینمایی از یک بازی ویدیویی در تاریخ سینما تبدیل شد. این فیلم به کارگردانی دانکن جونز در سراسر جهان به فروشی برابر با 433 میلیون و 500 هزار دلار دست پیدا کرد.

«زوتوپیا» پرفروش‌ترین انیمیشن اورژینال

هر چند برخی انیمیشن‌ها که دنباله‌ آثار دیگر یا بازسازی آنها هستند، از نظر میزان فروش بالاتر از «زوتوپیا» قرار می‌گیرند اما تا کنون هیچ انیمیشن‌ اورژینالی در گیشه به اندازه «زوتوپیا» موفق عمل نکرده است. این انیمیشن که داستان آن در دنیای آرمانی حیوانات می‌گذرد، با فروشی میلیارد دلاری نه تنها پرفروش‌ترین انیمیشن اورژینال تاریخ سینما بود بلکه پس از «آواتار» در دنیای فیلم‌ها نیز رده دوم را در اختیار دارد.


یک رویداد نادر در گیشه

سال 2016 علاوه بر «زوتوپیا»‌ یک انیمیشن دیگر نیز به فروشی بیشتر از یک میلیارد دلار دست یافت. «در جستجوی دوری»‌ که دنباله انیمیشن موفق «در جستجوی نمو» بود در سراسر جهان یک میلیارد و 28 میلیون دلار فروش داشت. این نخستین بار بود که در یک سال دو فیلم انیمیشنی بیش از یک میلیارد دلار بلیت می‌فروختند.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...