غرش دوباره «جنگ ستارگان» در آمریکا

وقتی تماشاگران به ستاره‌های هالیوود پشت کردند
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۱۶

باز هم داستانی از «جنگ ستارگان» گیشه سینما را از آن خود کرد و فروش پایین «زیبایی جانبی» نشان داد که همیشه ستاره ها موفقیت تجاری فیلم را تضمین نمی کنند.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، در روزهای پایانی سال 2016 باز هم فیلم دیگری از دنیای خیالی جورج لوکاس گیشه سینمای آمریکا را به تسخیر خود درآورد. «یاغی یک: داستانی از جنگ ستارگان» همان گونه که پیشبینی می شد پس از اکران گسترده در بیش از چهار هزار سینما در سه روز پایانی هفته 155 میلیون دلار فروخت و با فاصله بسیار زیاد از فیلم های دیگر در صدر جدول پرفروشترین فیلم های سینمای آمریکا ایستاد.

این فیلم علاوه بر آمریکا در سینمای دیگر کشورها هم 135 میلیون و 500 هزار دلار دیگر به دست آورد تا در آغاز راه خیلی زود مجموع فروش جهانی خود را به مرز 300 میلیون دلار نزدیک کند. این فیلم هنوز در چین و کره جنوبی اکران نشده است.

در تاریخ اکران ماه دسامبر سینمای آمریکا تنها فیلم «جنگ ستارگان: نیرو برمی خیزد» در گیشه از «یاغی یک» عملکرد بهتری دارد.

موفقیت «یاغی یک» بیش از هر چیز نوید گسترش دنیای افسانه ای «جنگ ستارگان» را به هواداران این سری فیلم ها می دهد. لوکاس فیلم و دیزنی تصمیم دارند تا علاوه بر فیلم های اپیزودیک اصلی «جنگ ستارگان» آثاری از نوع «یاغی یک» که مستقل از این ساختار اپیزودک هستند را نیز به بازار عرضه کنند.

ورای موفقیت تجاری در گیشه، «یاغی یک» در جلب نظر منتقدان سینمایی هم بسیار موفق عمل کرد و بیشتر آنها نقدهای مثبتی در حمایت از فیلم نوشتند. در سوی دیگر تماشاگران نیز پس از تماشای فیلم در نظرسنجی امتیاز بالایی برای آن در نظر گرفتند. در این میان بیش از 60 درصد تماشاگران فیلم را مردها تشکیل می دادند.

از آنجا که دسامبر ماه پایانی سال میلادی است و در نیمه دوم ماه مردم بیشتر مشغول آماده شدن برای تعطیلات سال نوی میلادی هستند، گیشه سینما هم در این زمان چندان رونقی ندارد. اما سال گذشته «جنگ ستارگان: نیرو برمی خیزد» با فروش 247 میلیون و 900 هزار دلاری در افتتاحیه خط بطلانی بر این رویه کشید و امسال نیز «یاغی یک: داستانی از جنگ ستارگان» هر چند به آن اندازه نفروخت اما باز هم با یک افتتاحیه درخشان این روند را ادامه داد. پیش از این دو فیلم حتی «آواتار» که عنوان پرفروشترین فیلم تاریخ سینما را یدک می کشد نیز در همین زمان از سال در افتتاحیه تنها 85 میلیون دلار فروش داشت.

هزینه تولید «یاغی یک: داستانی از جنگ ستارگان» به کارگردانی گرت ادواردز، 200 میلیون دلار بود. داستان فیلم پیش از رویدادهای فیلم «جنگ ستارگان: امیدی تازه» روی می دهد و درباره گروهی از شورشیان به رهبری زنی به نام جین با بازی فلیسیتی جونز است که نقشه "ستاره مرگ" را به دست می آورند که بعدها به دست پرنسس لئا می رسد. دیگو لونا، بن مندلسون، دانی ین، مدس میکلسن، ریز احمد و فارست ویتاکر دیگر بازیگران این اثر پرهزینه سینمایی هستند.

هفته گذشته فیلمی پرستاره اما ناموفق نیز به صورت گسترده در آمریکا اکران شد. «زیبایی جانبی» در افتتاحیه تنها 7 میلیون دلار فروخت و از این نظر بدترین فیلم کارنامه کاری ویل اسمیت شد.

ویل اسمیت در «زیبایی جانبی» نقش مدیر موفقی را بازی می کند که برای کنار آمدن با تراژدی مرگ دخترش برای عشق، زمان و مرگ نامه می نویسد و از اشخاصی ناشناس پاسخ دریافت می کند. در این فیلم پرستاره کیت وینسلت، هلن میرن، کایرا نایتلی، ادوارد نورتون و نائومی هریس نیز بازی می کنند. بودجه ساخت «زیبایی جانبی» 36 میلیون دلار بوده است. نزدیک به 60 درصد از تماشاگران این فیلم زن و 58 درصدشان بالای 35 سال داشتند.

این فیلم علاوه بر آمریکا در 16 کشور دیگر هم اکران شد و به فروشی برابر با 4 میلیون و 600 هزار دلار دست پیدا کرد. بیشترین فروش فیلم در روسیه و مکزیک بود.

در این میان تعداد سینماهای محل اکران فیلم «منچستر کنار دریا» که سهم خوبی از نامزدهای جوایز گلدن گلوب و انجمن بازیگران آمریکا داشت، به 1208 سینما افزایش پیدا کرد و در این تعداد سینما به فروشی برابر با 4 میلیون و 200 هزار دلار دست پیدا کرد . فروش این فیلم با وجود تعداد کم سینماهای محل اکران تا کنون در مجموع به 14 میلیون دلار رسیده است.

موزیکال «لالا لند» هفته گذشته در 200 سینما اکران شد و با چهار میلیون دلار فروش با اختلاف اندکی پس از «منچستر کنار دریا» ایستاد. فروش این فیلم نیز پس از 10 روز اکران محدود به 5 میلیون و 300 هزار دلار رسیده است. «لالا لند» نامزد دریافت هفت جایزه گلدن گلوب است.

دنزل واشنگتن نیز هفته گذشته با فیلم «حصارها» پا به جدول اکران محدود سینمای آمریکا گذاشت. او در این فیلم مقابل ویولا دیویس بازی می کند. «حصارها» سه روز پایانی هفته در چهار سینمای لوس آنجلس و نیویورک اکران شد و به طور میانگین در هر کدام 32 هزار دلار فروخت. این فیلم که با صرف 20 میلیون دلار ساخته شده است از روز کریسمس به صورت گسترده در آمریکا اکران می شود.

در هیاهوی اکران موفق «یاغی یک» در آمریکا فیلم دیگری در دومین بازار بزرگ سینمای جهان اکران شد. «دیوار بزرگ چین» با بازی مت دیمون هفته گذشته در چین به سینما آمد و در افتتاحیه به فروشی برابر با 67 میلیون و 400 هزار دلار دست پیدا کرد. «دیوار بزرگ چین» محصول مشترک سینمای آمریکا و چین به کارگردانی ژانگ ییمو است.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...