جادوی انگلیسی بر سینمای آمریکا سایه افکند

فروش جهانی فیلم «دکتر استرنج» از مرز 570 میلیون دلار عبور کرد
دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۱۴

جادوی جی‌. کی. رولینگ هنوز هم آنقدر قدرت دارد که تماشاگران را گروه گروه به سالن‌های سینما بکشاند هر چند که حداقل در آمریکا بدون حضور هری پاتر قدرت پیشین را ندارد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، به تازگی کمپانی برادران وارنر فیلم تازه‌ای بر اساس دنیای جادویی خالق سری داستان‌های «هری پاتر» به دنیای سینما معرفی کرده است که دیگر در آن قهرمانان داستان یک مشت کودک نیستند. «موجودات شگفت انگیز و زیستگاه آنها» که پیش‌درآمدی بر دنیای جادویی «هری پاتر» است هفته گذشته در آمریکا اکران شد و در افتتاحیه 75 میلیون دلار فروخت. این میزان از فروش کافی بود تا «موجودات شگفت‌انگیز»‌ با اختلاف بسیار زیاد صدرنشین جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای آمریکا شود. ناگفته نماند که فروش افتتاحیه این فیلم از فروش افتتاحیه تمام فیلم‌های پیشین «هری پاتر» کمتر است.

 فروش «موجودات شگفت انگیز و زیستگاه آنها» در کشورهای خارجی امر متفاوتی بود. این فیلم در بسیاری کشورها از جمله کره‌جنوبی و روسیه افتتاحیه‌ای پرفروش‌تر از تک تک فیلم‌های سری «هری پاتر» داشت و در مجموع در این بازارها به فروشی برابر با 143 میلیون و 300 هزار دلار دست پیدا کرد. به این ترتیب فروش جهانی «موجودات شگفت انگیز و زیستگاه آنها» خیلی زود از مرز 218 میلیون دلار گذشت. اکران این فیلم در چین دومین بازار بزرگ سینمای جهان و ژاپن دیگر بازار بزرگ سینمای آسیا آغاز نشده است.

«موجودات شگفت انگیز و زیستگاه آنها» آغازگر یک دنباله سینمایی پنج قسمتی است و موفقیت قسمت اول آن در گیشه راه را برای گسترش دنیای جادویی رولینگ در قسمت‌های بعد هموار می‌کند. داستان این فیلم سالها پیش از اتفاقات «هری پاتر» روی می‌دهد و ادی ردمین نقش شخصیت اصلی داستان فردی به نام نیوت اسکمندر را بازی می‌کند. کار اسکمندر گردآوری مخلوقات جادویی است. او نویسنده کتابی است که سالهای بعد هری پاتر و دانش‌آموزان در هاگوارتز می‌خوانند.

در هیاهوی اکران موفق «موجودات شگفت انگیز و زیستگاه آنها» فروش «دکتر استرنج» محصول مشترک دیزنی و دنیای سینمایی مارول در سینماهای آمریکا به 17 میلیون و 700 هزار دلار رسید. رویدادهای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سبب‌ استقبال تماشاگران از فیلم‌های در حال اکران و مانع از افت فروش شدید این فیلم‌ها شده بود اما هفته گذشته دوباره وضعیت به روال پیش از انتخابات بازگشت و «دکتر استرنج» نیز افت 59 درصدی فروش را تجربه کرد. فروش این فیلم در جهان از مرز 570 میلیون دلار گذشته است.

سومین فیلم پرفروش هفته گذشته سینمای آمریکا انیمیشن «ترول‌ها» محصول مشترکت فاکس و دریم‌ورکس بود. این فیلم با فروش 17 میلیون و 500 هزار دلاری هفته گذشته، مجموع فروش آمریکای شمالی خود را به 116 میلیون و 200 هزار دلار رساند. فروش جهانی این فیلم 261 میلیون و 300 هزار دلار است. رده چهارم و پنجم پرفروش‌های سینمای آمریکا به ترتیب در اختیار تریلر علمی تخیلی «ورود» با بازی ایمی آدامز و کمدی «تقریبا کریسمس»‌ است.

«ورود» هفته گذشته 11 میلیون و 800 هزار دلار فروخت و «تقریبا کریسمس» نیز با فروش 7 میلیون دلاری هفته را به پایان رساند.

درست برخلاف «موجودات شگفت انگیز و زیستگاه آنها» سه فیلم دیگر تازه اکران شده در آمریکا فروش خوبی نداشتند.

یکی از تازه‌های اکران هفته گذشته درام «مرز هفده سالگی» بود که در افتتاحیه 4 میلیون و 800 هزار دلار فروخت و در رده هفتم پرفروش‌های سینمای آمریکا ایستاد. سرمایه‌گذاران و سازندگان «مرز هفده سالگی‌»‌ امید داشتند که فروش افتتاحیه این فیلم به حدود 10 میلیون دلار برسد. این فیلم با هزینه 9 میلیون دلار ساخته شده است. «مرز هفده سالگی» با بازی هیلی استاینفلد، وودی هارلسون و بلیک جنر نخستین بار در جشنواره فیلم تورنتو به نمایش درآمد و با تحسین منتقدان سینمایی روبه‌رو شد.

«برایش خون بده»‌ در قیاس با «مرز هفده سالگی» وضعیت به مراتب بدتری داشت. این فیلم درباره مشت‌زنی به نام وینی پانینزا است که تلاش می‌کند پس از یک تصادف وحشتناک به میدان مبارزه بازگردد. «برایش خون بده» در بیش از یک هزار سالن سینما 2 میلیون و 400 هزار دلار فروخت.

بدون شک ضعیف‌ترین عملکرد گیشه را فیلمی از انگ لی کارگردان نام‌آشنای سینمای جهان داشت. فیلم «پیاده روی طولانی وقت استراحت بیلی لین» که پیش از این به صورت محدود در نیویورک و لوس‌آنجلس اکران شده بود، هفته پیش در بیش از هزار سالن سینما اکران شد و در پایان هفته به فروشی برابر با یک میلیون دلار بسنده کرد.

لی این درام مدرن جنگی را با 40 میلیون دلار بودجه ساخته و در فیلمبرداری آن در تکنولوژی‌هایی نوین بهره برده است که هیچ سالن سینمایی بدون تجهیزات تازه توان نمایش آن را ندارد و به همین دلیل همه جا در فرمت دیجیتال نمایش داده می‌شود.

با ورود به فصل جوایز سینمایی هر هفته یک مدعی بر پرده نقره‌ای ظاهر می‌شود. هفته پیش نیز دو فیلم مدعی «حیوانات شب‌زی» و «منچستر کنار دریا» به صورت محدود در آمریکا اکران شدند.

در این میان «منچستر کنار دریا» اثر تحسین‌شده کنت لونرگان در چهار سالن سینما در نیویورک و لوس‌آنجلس اکران شد و به صورت میانگین در هر سالن سینما بیش از 60 هزار دلار فروخت. «جانوران شب‌زی» هم در 37 سالن سینما اکران شد و به صورت میانگین در هر سالن بیش از 13 هزار دلار فروش داشت.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...