کارگردان برنده اسکار باز هم همه را غافلگیر کرد

چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۲۰

مایکل مور کارگردان آمریکایی برنده جایزه اسکار با اعلام اکران فیلم مستندی درباره دونالد ترامپ هواداران خود را غافلگیر کرد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، این فیلم 73 دقیقه‌ای با عنوان «مایکل مور در سرزمین ترامپ» برای نخستین بار سه‌شنبه شب 27 مهرماه به صورت رایگان برای تماشاگران در نیویورک به نمایش درآمد و اکران آن از چهارشنبه 19 اکتبر به مدت یک هفته در نیویورک و لوس‌آنجلس ادامه خواهد داشت.

مستند «بعدش به کجا حمله‌ کنیم» به کارگردانی مایکل مور به عنوان نخستین اثر مایکل مور در طول شش سال گذشته در جشنواره تورنتوی 2015 رونمایی شد. این مستند پس از آن در ماه فوریه در 300 سالن سینما اکران شد و به فروشی برابر با 3 میلیون و 800 هزار دلار رسید. حال این کارگردان به فاصله کوتاهی مستند «مایکل مور در سرزمین ترامپ» را با هدف تاثیر گذاشتن بر نتیجه انتخابات آمریکا و جلوگیری از رسیدن ترامپ به کاخ سفید به سینما عرضه کرده است.

مایکل مور که در انتخابات ریاست‌جمهوری از مخالفان سرسخت دونالد ترامپ است، در افتتاحیه این فیلم مستند به تماشاگران گفت:‌ "هدف ما این است که در روزهای آینده تا جایی که ممکن است آمریکایی‌های بیشتری را به تماشای این فیلم بنشانیم."

این مستند قالب اجرای زنده دارد و در آن مور را می‌بینیم که روی صحنه درباره دو نامزد ریاست‌جمهوری صحبت و رویدادهای بعد از رییس‌جمهور شدن هر کدام را پیش‌بینی می‌کند. این مستند کمتر از دو هفته پیش در دو شب پیاپی در اوهایو فیلمبرداری شده است. اوهایو جایی است که ترامپ در مرحله اول در آنجا انتخابات چهار برابر کلینتون رای به دست آورد.

مور توضیح داد: "در نظر ما اوهایو سرزمین ترامپ است. من قصد نداشتم این مستند را در مکانی امن و آرام بسازم بلکه می‌‌خواستم به مکانی بروم که برای ساخت این مستند نیاز به تعداد زیادی نیروی امنیتی داشته باشم که البته داشتم."

از زمان انتشار خبر اکران مستند مایکل مور در نیویورک تعداد زیادی از سالن‌های سینما در آمریکا داوطلب اکران آن پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌اند. این کارگردان اعلام کرد که به زودی مستند خود را در سرویس‌های ویدئو هنگام درخواست روی اینترنت نیز منتشر خواهد کرد.

کارگردان «بولینگ برای کلمباین» در مستند خود با اشاره به این موضوع که زن‌ها به صورت ذاتی مشکل‌آفرین نیستند، گفت:‌ "هیچ زنی بمب اتم یا هیدروژنی اختراع نکرده است و هیچ دختری تا کنون با تفنگ به مدرسه نرفته تا دیگران را به رگبار ببندد. در حقیقت از جانب 51 درصد از افراد جامعه خطری ما را تهدید نمی‌کند."

در خلاصه داستان مستند آمده است:‌ "فیلمی را ببیند که جمهوری‌خواهان آمریکا خواستار ازبین رفتن آن هستند. مایکل مور کارگردان برنده جایزه اسکار به قلب قلمرو دشمن رفته و با جسارت یک برنامه یک نفره را در صحنه اجرا کرده است. در قلب سرزمین ترامپ چند هفته پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2016".

مایکل مور با پروژه‌های سیاسی از این دست چندان بیگانه نیست. یکی از موفق‌ترین آثار او مستند بلند «فارنهایت 11 / 9» است که در اوج رقابت‌ انتخابات آمریکا جورج دبلیو بوش را هدف گرفت. البته در نهایت جورج بوش در انتخابات برابر جان کری پیروز شد ولی مستند مایکل مور با اقبال گسترده تماشاگران جهان روبه‌رو شد و 222 میلیون دلار در سراسر جهان فروخت.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...