سخنان ستاره هالیوودی علیه ترامپ

تام هنکس انتخابات را به سیرک تشبیه کرد
شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۰

تام هنکس که برای اکران فیلم جدیدش در حال برگزاری یک تور در سراسر ایتالیا است از فرصت استفاده کرد و علیه ترامپ هم حرف زد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، تام هنکس که برای اکران فیلم «دوزخ» از مجموعه فیلم‌های ساخته شده بر مبنای رمان‌‌های دن براون در ایتالیا به سر می‌برد، هفته پیش در فلورانس بود و این هفته در جشنواره فیلم رُم با دریافت جایزه یک عمر دستاورد هنری از او تجلیل شد. در این جشنواره شماری از فیلم‌های این بازیگر نیز به نمایش درمی‌آید.

تام هنکس 60 ساله پیش از دریافت جایزه یک عمر دستاورد هنری همراه همسرش ریتا ویلسون روی فرش قرمز جشنواره فیلم رم رفت و سپس در نشستی عمومی شرکت کرد و پس از آن جایزه یک عمر دستاورد هنری را در مراسمی رسمی از دست کلودیا کاردیناله بازیگر 78 ساله ایتالیایی دریافت کرد.

او در این نشست در گفت‌وگو با مطبوعات به سرعت صحبت را به سیاست کشاند و گفت: "مدام از من سوال می‌شود که چرا ترامپ؟ و پاسخ من این است شما ایتالیایی هستید. چرا برلوسکونی؟"هنکس که پیش از این هم علیه ترامپ صحبت کرده بود و از بی‌تجربگی او سخن گفته بود در ادامه نظراتش پیش از انتخابات ریاست جمهوری گفت: "این برای من شبیه یک سیرک است. هر چهار سال یک بار، یک سیرک وارد سراسر آمریکا می‌شود. هر چهار سال یک بار ما درباره این که چه کسی باید رهبری را به دست بگیرد تصمیم می‌گیریم. گاهی شرایط طوری است که انگار سر چهارراه ایستاده‌ایم. همه چیز شبیه یک چهارراه است. اغلب اوقات تبی از ترس و اضطراب همه جا را می‌گیرد. بعضی وقت‌ها همه چیز موجه است و گاهی هم همه چیز سازمان‌دهی شده است."

این بازیگر که دو جایزه اسکار در کارنامه دارد فکر نمی‌کند که این وضعیت جدید باشد می‌گوید: "بدون شک فکر می‌کنم که جهان دارد وارد فضایی بسیار عمیق می‌شود که در آن آینده لرزان است، آینده اسرارآمیز است، در آن بخش‌های بزرگی از جهان با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند که هیچ راه‌حلی برایش وجود ندارد."

او افزود: "وقتی آمریکا با این شرایط و دوره روبه‌رو شده، ما هرگز نمی‌توانیم با یک خودشیفته یاوه‌سرا به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری همراهی داشته باشیم.‌"

تام هنکس گفت: "باور دارم که شخصیت ترامپ از آن‌ دست آدمهایی است که به کرات تلاش کرده‌اند تا در سیاست آمریکا جایی داشته باشند، اما آنها خارج از قدرت هستند، هر چند وجود داشته‌اند. همیشه یک هوی لانگ وجود داشته، همیشه یک وندل ویلکی وجود داشته، همیشه یک هربرت هوور وجود داشته است." او با این جملات به چهره‌های سیاسی پوپولیست دهه 1920 و 1930 آمریکا اشاره کرد.

او افزود: "همیشه یک سناتور جوزف مک کارتی وجود داشته و همیشه یک نسخه از نامزد فعلی حزب جمهوری خواه وجود داشته، اما ما هرگز آینده خود را برای آنها سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم. ما هرگز این کار را نمی‌کنیم و امروز هم این کار را نخواهیم کرد."

این بازیگر تاکید کرد که این جشن و سیرک امسال هم راه افتاده و هر نوع تبلیغی برای این کمپین به معنی افتضاحی از جهل و نادانی است.هنکس افزود: "اما این نادانی یک مشکل جهانی است و فقط به انتخابات فعلی ما مربوط نمی‌شود. جهل یک کالا است که می‌تواند خرید و فروش شود و افرادی برای حفظ وضع موجود مروج این کالا هستند. افرادی برای حفظ قدرت به تبلیغ برند جهل می‌پردازند و وقتی جهل غلبه کند می‌تواند اتفاق‌های بدی برای نوع بشر رُخ دهد."

یازدهمین جشنواره فیلم رم از 13 اکتبر شروع شده و تا 23 اکتبر ادامه خواهد داشت. در این جشنواره فیلم‌های «فارست گامپ»، «فیلادلفیا»، «آپولو 13»، «دور افتاده»، «پل جاسوس‌ها»، «بزرگ»، «بی‌خوابی در سیاتل» از تام هنکس نیز در بخشی ویژه به نمایش درمی‌آیند.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...