رکوردشکنی جدید والت دیزنی در هالیوود

دوران حکمرانی انیمیشن‌ها بر گیشه فرا رسید
دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۱۵

در حالی که فروش فیلم‌های دیزنی در سال 2016 از مرز پنج میلیاد دلار گذشت، این‌بار یک انیمیشن از کمپانی یونیورسال صدر جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا را از آن خود کرد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، «زوتوپیا»، «در جستجوی دوری» و در تازه‌ترین نمونه «زندگی مخفی حیوانات خانگی» یک نکته را عیان کردند: انیمیشن‌هایی درباره حیوانات در میان سینمادوستان آمریکایی محبوبیت بسیاری دارند. در حالی که در چند هفته گذشته انیمیشن «در جستجوی دوری» پرفروش‌ترین فیلم سینمای آمریکا بود، در نهایت صدرنشینی خود را به انیمیشنی از کمپانی یونیورسال واگذار کرد.

«زندگی مخفی حیوانات خانگی» به صورت گسترده در بیش از چهار هزار سالن نمایش اکران شد و با استقبال گسترده تماشاگران بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی فروخت. انیمیشن کمپانی یونیورسال در پایان‌هفتۀ گذشته با فروشی برابر با 103.2 میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم بود و علاوه بر این عنوان رکورد ششمین افتتاحیه پرفروش یک انیمیشن در تاریخ سینما را نیز به نام خود ثبت کرد. باید یادآور شد که تمامی پنج انیمیشنی که در این فهرست جلوتر از «زندگی مخفی حیوانات خانگی» قرار دارند، دنبالۀ یک انیمیشن موفق بوده‌اند و از این نظر رکورد «زندگی مخفی حیوانات خانگی» در میان آنها بی‌نظیر است.

این انیمیشن که ساخت آن 75 میلیون دلار هزینه دربر داشته است، در چند بازار محدود خارجی نیز در حال اکران است که مجموع فروش جهانی انیمیشن را به 145.8 میلیون دلار رسانده است. «زندگی مخفی حیوانات خانگی» سه هفته متوالی در سینمای انگلستان پرفروش‌ترین فیلم است.

با این که بیشتر کارشناسان فروش پیش‌بینی کرده بودند که «در جستجوی دوری» این پایان هفته بیش از «افسانه تارزان» می‌فروشد، اما این پیش‌بینی‌ها غلط از آب در‌آمد و «افسانه تارزان» با 20.6 میلیون دلار فروش در 3591 سالن سینما دومین فیلم پرفروش سینمای آمریکا شد. با در نظر گرفتن بودجه 180 میلیون دلاری ساخت «افسانه تارزان» این میزان فروش در دومین هفته نمایش همچنان ناامیدکننده است.

همزمان با حکمرانی انیمیشن‌ها بر سینمای آمریکا، «عصر یخبندان: دوره برخورد» در 25 کشور اکران شد و خیلی زود در این کشورها به فروشی برابر با 57.7 میلیون دلار دست پیدا کرد. این انیمیشن از 22 جولای در آمریکا اکران خواهد شد، پس بعید به نظر می‌رسد که به این زودی‌ها شاهد پایان حکمرانی انیمیشن‌ها بر گیشۀ سینمای آمریکا باشیم. «زندگی مخفی حیوانات خانگی» داستان روی دیگری از زندگی حیوانات در غیاب صاحبان آنها در خانه است. کوین هارت، لوئیس سی. کِی، جنی اسلیت، الی کمپر، لیک بل و آلبرت بروکس از صداپیشگان این انیمیشن هستند.

در حالی که «زندگی مخفی حیوانات خانگی» به راحتی صدر جدول پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا را به خود اختصاص داد، «در جستجوی دوری» همچنان با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد و این پایان هفته نیز با اختلاف اندکی سومین فیلم پرفروش سینمای آمریکا بود.

«در جستجوی دوری» که سه هفته گذشته حاکم مطلق گیشه سینمای آمریکا بود، این پایان هفته در نزدیک به چهار هزار سالن اکران شد و به فروشی برابر با 20.4 میلیون دلار بسنده کرد. این انیمشن با بیش از 422 میلیون دلار فروش در حال حاضر پرفروش‌ترین فیلم اکران تابستان سینمای آمریکا است و خیلی زود با پشت سر گذاشتن انیمیشن «شیر شاه» پرفروش‌ترین انیمیشن دیزنی در آمریکا خواهد شد (مجموع فروش «شیر شاه» در آمریکا 422.8 میلیون دلار بود).

خبر خوب برای دیزنی اما این بود که مجموع فروش فیلم‌هایش خیلی زود از مرز پنج میلیارد دلار عبور کرد تا زودتر از هر استودیوی دیگر در هالیوود در یک سال به این میزان از فروش برسد. بسیاری از کارشناس صنعت سینما بر این اعتقادند که دیزنی علاوه بر این تا پایان سال از مرز 7 میلیارد دلار فروش می‌گذرد و رکوردی تازه در صنعت سینمای آمریکا به نام خود ثبت می‌کند. این رکورد در حال حاضر با 6.9 میلیارد دلار فروش در یک سال در اختیار کمپانی یونیورسال است.

انیمیشن دیزنی درباره ماهی فراموشکار دوری در دیگر کشورها 29.7 میلیون دلار فروش داشت تا مجموع فروش خارج از آمریکای فیلم به 220.2 میلیون دلار برسد. مجموع فروش جهانی «در جستجوی دوری» 642.8 میلیون دلار است.

در این میان کمدی «مایک و دیو به قرار عروسی احتیاج دارند» با بازی زاک افرون و آدام دیواین نیز فراتر از انتظار ظاهر شد و با فروشی برابر با 16.6 میلیون دلار در 2982 سالن سینما چهارمین فیلم پرفروش سینمای آمریکا شد. بیش از 50 درصد تماشاگران فیلم زیر 25 سال داشتند.

 یکی از نکات قابل ذکر در پرفروش‌های این پایان‌ هفتۀ سینمای آمریکا حضور فیلم هندی «سلطان» در رده دهم پرفروش‌ترین فیلم‌ها است. این فیلم در 283 سالن سینما 2.2 میلیون دلار فروش داشت.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...